Článek
Všech dvanáct policistů už bylo zadrženo. Čtyři byli zatčeni už dříve, během vyšetřování, které začalo už loni na jaře, tedy dávno před odkrytím hrobů s ostatky 139 lidí. Zbylých osm zadržela malajsijská protikorupční komise právě kvůli podezření z převáděčství.
„Uvidíme, zda jsou nebo nejsou nějak spojeni s tábory. Protože se zatýkalo na severu, předpokládáme, že tu může být nějaká vazba,“ uvedl tajemník Wan Džunajdi Tuanku Džáfar.
Malajsie začala v úterý odkrývat hroby v severním státě Perils, aby zjistila, kolik obětí se v nich nachází a o koho jde. „Poté, co jsme spočítali hroby a propátrali místo, získali jsme lepší představu o tom, kolik obětí tam může být: jeden hrob – jeden člověk," uvedlo ministerstvo vnitra. Těla byla podle muslimské tradice v bílých rubáších.
Hroby byly vykopány poblíž 28 opuštěných táborů, které využívali převáděči uprchlíků. Úřady sdělily, že nejméně dva z těchto táborů byly opuštěny teprve před dvěma či třemi týdny, což naznačují věci zanechané na místě jako zelenina, rýže či téměř nové kuchyňské potřeby.
Převáděči obvykle uprchlíky nejprve lodí převezli na jih Thajska a pak je měli převést pěšky přes thajsko-malajsijskou hranici. Často však běžence zavřeli do táborů vybudovaných podél této hranice a vydírali jejich rodiny s požadavkem zaplacení dalších peněz.
Obdobné tábory byly nalezeny už v květnu i na thajské straně hranic. I tam byly v minulých dnech odhaleny hroby.
Kvůli tomu převáděči opustili pozemní cestu a nyní se snaží uprchlíky z Barmy a Bangladéše dostávat do Indonésie a Malajsie na lodích.
Pod tlakem světového veřejného mínění nakonec stovky trpících lidí obě země přijaly, což předtím po dlouhé týdny odmítaly.