Článek
"Severní Korea sdělila (účastníkům rozhovorů), že má vůli deklarovat a deaktivovat své jaderné provozy v co nejkratší možné době, do pěti až šesti měsíců," řekl na briefingu hlavní severokorejský vyjednávač Kim Kje-kwan po dnešním vícestranném jednání, po kterém se očekávají bilaterální konzultace.
Podle Baradeje uzavřeli Severokorejci v Jongbjonu nejen reaktor, ale i další čtyři zařízení. "Potvrdili jsme, že všech pět jaderných zařízení bylo uzavřeno a byla uplatněna adekvátní opatření včetně zapečetění některých zařízení," sdělil Baradej s tím, že ověřování korejských akcí budou kontrolovat ještě dalších několik týdnů. MAAE od Pchjongjangu ještě očekává inventář jaderného materiálu, především plutonia, který byl dříve vyroben, což bude podle něj dlouhý a složitý proces.
V Pekingu se jedná o schválení rozvrhu dalších kroků při ukončování severokorejského jaderného programu. Cílem druhé fáze o uzavření všech jaderných zařízení. KLDR by se také měla zavázat, že reaktor bude uzavřen trvale. Ve třetí konečné fázi by se podle Washingtonu a jeho spojenců měla KLDR definitivně zbavit štěpných jaderných materiálů a atomových zbrojních infrastruktur.
Obtížná jednání
Rozhovory budou obtížné, severokorejský tisk před zahájením nových vícestranných rozhovorů upozornil, že Pchjongjang podmiňuje další kroky také bezpečnostními garancemi a stažením "všech amerických jaderných válečných zařízení" z Jižní Koreje. Podle USA tam žádné nejsou.
Dalším problémem by mohlo být, že se zatím odložilo jednání o dodání lehkovodního reaktoru pro KLDR, který byl v jedné z nabídek mezinárodního společenství. KLDR proto zatím dostává jen těžký topný olej, přislíben ho má milión tun.
Jednání o náhradě příměří, kterým skončila v roce 1953 korejská válka, plnou mírovou dohodou mezi Severní a Jižní Korejí, by podle Hilla mohlo začít příští rok, po kompletní denuklearizaci KLDR. Pchjongjang minulý týden navrhl Washingtonu, který vojensky zaštiťuje Soul, přímé vojenské rozhovory na toto téma.