Článek
Zatímco každou dekádu mezi lety 1880 a 2013 se průměrná globální teplota zvyšovala o 0,06 stupně, mezi lety 1964 a 2013 to bylo už o 0,15 stupně. To podle amerického úřadu potvrzuje teze o globálním oteplování planety. Loňský rok byl zároveň sedmatřicátým v pořadí, kdy globální teplota přesahovala průměr za celé minulé století.
Všechny roky 21. století se řadí mezi 15 nejteplejších let od počátku měření, uvedl dále NOAA.
Nejteplejší roky byly 1998, 2005 a 2010. Zatímco ale většina světa vyšší teploty pocítila, některé oblasti byly loni naopak oproti průměru chladnější. Platí to o centrálních regionech USA, východním Tichomoří a Jižní Americe.
Trend potvrzuje i NASA
Svá měření, mírně odlišná od zjištění NOAA, v úterý zveřejnil i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Rok 2013 byl podle NASA nikoli čtvrtým, ale sedmým nejteplejším s průměrnou teplotou 14,6 stupně Celsia.
Obě organizace se shodují, že loňský rok potvrdil jednoznačný trend klimatických změn a nezbytnost jejich sledování i v budoucnu.
I když každý nový rok nemusí nutně přinášet teplotní rekordy, objem vypouštěných skleníkových plynů zaručuje, že se globální teplota i v příštích desetiletích bude zvyšovat, píše ve své zprávě NASA.