Článek
Soud v rozsudku uvedl, že změny v zákoně o urážce majestátu se rovnají volání po zničení konstituční monarchie. BBC proto o rozsudku informuje jako o připomínce toho, jak daleko jsou nezvolené instituce ochotné zajít, aby zachovaly moc a status thajské monarchie.
O rozpuštění strany Budoucnost vpřed se nemluví jako o konci reformistického hnutí v zemi. Všech 142 zvolených poslanců za tuto stranu se nyní pravděpodobně přesune k jiným registrovaným stranám a nadále budou plnit roli hlavní parlamentní opozice. Podobný vývoj se odehrál už před čtyřmi lety.
Tehdy ve volbách překvapivě uspěla Strana pokroku, také ona byla následně rozpuštěna. Z jejího popela vyrostla strana Budoucnost vpřed. Zrušení Strany pokroku před čtyřmi lety vyvolalo obrovské pouliční protesty vedené novou generací studentských aktivistů. Demonstrace trvaly šest měsíců a po monarchii požadovaly, aby se více zodpovídala lidu.
Vyhnou se válce a ještě se naučí vařit pad thai. Thajsko jde na ruku Rusům
Vůči stovkám účastníků těchto protestů úřady od té doby použily zákon o urážce majestátu. Za porušení zmíněného zákona hrozí až padesát let vězení. Aktivistů je ve vězení tolik, že se opakování protestů v současnosti neočekává. Strana Budoucnost vpřed navrhovala snížit tresty a zpřísnit proces vznášení obvinění z jeho porušení.
Poté, co armádou stanovený senát straně Budoucnost vpřed zabránil v sestavení vlády, moci se chopila koalice jedenácti konzervativnějších stran. Jako hlavní ochránce konzervativního statu quo v zemi funguje ústavní soud, který od roku 2006 rozpustil 34 různých politických stran a je chráněn armádou. O jmenování soudců zase rozhoduje senát.