Článek
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell již dříve řekl, že státy Evropské unie musí odstranit omezení pro používání zbraní poskytnutých Ukrajině. Ukrajinci podle něj musí mít možnost mířit na místa, odkud je Rusové bombardují a ostřelují. Omezení zavedla například Itálie, naopak země jako Česko, Švédsko či Nizozemsko Kyjev podporují a pro využití zbraní nestanovují žádné podmínky.
„Česko nedává žádné linie k systémům, které dodává, ke zbraním, munici, k vojenskému materiálu. Na druhou stranu buďme upřímní v tom, že z Česka také neproudí ty nejsofistikovanější zbraňové systémy, které mají třeba velký dosah nebo staví dodavatele do určitých strategických dilemat,“ řekl Lipavský.
Česká republika si tak nemusí klást otázky, jako někteří spojenci, uvedl šéf české diplomacie v souvislosti s dodávkami střel ATAMCS od Spojených států nebo Taurus od Německa.
Rusko obvinilo Česko, že mu odmítá dodávat bor pro léčbu rakoviny
„Myslím, že Ukrajina by měla mít možnost tyto systémy využít, ale nechávám to na spojencích. Nikdy nekritizuji tyto země. Oni si kladou otázky, které my si ani klást nemůžeme,“ podotkl ministr.
„Nicméně myslím, že Ukrajina má právo se bránit proti agresi. Lepší je, když letadlo s raketou či bombou ani nevzlétne, než se potom snažit sestřelit letadlo nebo raketu, která už míří na cíl,“ poznamenal šéf české diplomacie. „Rusko nemá žádný nárok útočit na Ukrajinu. Je to obyčejný ruský imperialismus. Musíme ho zastavit v samotném zárodku,“ dodal.