Článek
Demonstrace v Íránu začaly v polovině září, kdy ve vazbě zemřela 22letá Mahsá Amíníová, zatčená kvůli špatně nasazenému hidžábu. Akce zaměřené původně na přísný zákon o zahalování žen přerostly v protivládní protesty. Podle organizace HRANA, jež monitoruje porušování lidských práv v zemi, měly protesty do soboty 410 obětí mezi demonstranty a 54 mezi členy bezpečnostních sil, zatčeno je přes 17 000 lidí. Při demonstracích také přišlo o život nejméně 58 dětí.
„Nástupní přijetí velvyslance bývá příležitostí k otevření nové kapitoly vzájemných vztahů. S Íránem nás nyní bohužel dělí vážné rozpory,“ uvedl Lipavský. Velvyslanci předal „důrazný apel Česka, aby Írán ukončil brutální potlačování protestů v zemi a zbrojní podporu ruské agrese.“
Nástupní přijetí velvyslance bývá příležitostí k otevření nové kapitoly vzájemných vztahů. S Íránem nás nyní bohužel dělí vážné rozpory. J. E. M. Qáfelebášímu jsem předal důrazný apel Česka, aby Írán ukončil brutální potlačování protestů v zemi a zbrojní podporu ruské agrese.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) November 24, 2022
Írán také nedávno po určité době přiznal, že dodal Rusku bezpilotní letadla, jimiž nyní ruská armáda útočí na Ukrajinu. Tvrdí ale, že drony poskytl ještě před zahájením ruské invaze. Teherán za dodávky těchto zbraní ostře kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého se Írán stává komplicem ruských teroristických činů. USA, Kanada a EU už na íránské politiky a zbrojní průmysl uvalily sankce.