Článek
Celkový počet civilních obětí závěrečné fáze bojů s tamilskými separatisty už jdou do tisíců. V dubnu OSN uváděla 4500 mrtvých, nyní jich je přes pět tisíc. V oblasti bojů zůstává uvězněno podle OSN padesát tisíc lidí, jimž nechtěli separatisté dovolit odejít. V bezpečné zóně je ale kosily střepiny granátů a min, kterými většinou útočila vládní vojska. Ušetřeny nezůstaly ani nemocnice a nouzová přístřeší.
Tento týden jediný minometný granát zabil v nemocnici 45 lidí a zranil dalších padesát. Mnozí nemusejí těžká zranění přežít, protože chybějí základní léky, sdělil představitel nouzové nemocnice Thurajradža Varataradža. Armáda jeho vyjádření odmítla s tím, že určitě na něj při hovoru mířili Tamilové.
Nový masakr přišel jen pár dní po víkendové tragédii, kdy v sobotu a v noci na neděli zahynulo nejméně čtyři sta, ale možná až dvanáct stovek civilistů přežívajících v bezpečné zóně. [celá zpráva]
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun kvůli masakru vyzval k okamžitému přerušení bojů, to však srílanská armáda opakovaně odmítá a podmiňuje to kapitulací separatistů.
Vládní armáda postupuje pomalu
Smyčku okolo poslední oblasti ovládané tamilskými separatisty utahuje armáda nebývale pomalu. Zatímco loni dokázala rychle vytlačit separatisty z většiny území, které ovládali, až jim zbylo jen nějakých dvacet kilometrů čtverečních, letos se tuto baštu nedaří vyčistit a armáda z oblasti ukusuje po jednotlivých kilometrech.
Poslední město ovládané rebely - Mullajtivu - přitom padlo už na konci ledna. [celá zpráva]
Až v druhé půlce dubna se podařilo prorazit díru do hliněného valu, takže mohla odejít polovina ze sta tisíce civilistů uvězněných v místech bojů. [celá zpráva]