Hlavní obsah

Lídři G7 vyzvali Čínu k tlaku na Rusko, na summit přijel Zelenskyj

Aktualizováno

Lídři nejbohatších zemí G7 vyzvali Peking, aby tlačil na Rusko kvůli válce na Ukrajině, napsala agentura AFP. V prohlášení také podpořili konstruktivní a stabilní vztahy s Čínou. Vyjádření vyšlo v době příletu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do místa konání summitu v Hirošimě.

Ukrajinský prezident Zelenskyj přiletěl na summit G7 do JaponskaVideo: Reuters

Článek

Spojené státy, Kanada, Japonsko, Velká Británie, Francie, Německo a Itálie chtějí dobré vztahy s Čínou.

„Jsme připraveni budovat konstruktivní a stabilní vztahy s Čínou,“ citovala AFP z komuniké publikovaného v druhý den třídenního summitu v Hirošimě. Prohlášení hovoří o potřebě „upřímného dialogu“ s čínskými úřady.

Země G7 se zároveň postavily proti čínským snahám o militarizaci asijsko-pacifické oblasti.

Záznam: Lídři G7 při společném focení na summitu G7Video: AP

Kritizují Čínu za využívání „ekonomického nátlaku“ a vyjadřují nesouhlas s „jakýmikoli jednostrannými pokusy změnit silou nebo nátlakem status quo“ v jihovýchodní Asii, což je odkaz především na čínské nároky na Tchaj-wan.

Podle listu Financial Times prohlášení zahrnuje nejsilnější kritiku Pekingu, s jakou kdy G7 přišla.

„Nejvyspělejší ekonomiky světa stupňují svoji odpověď na to, co vidí jako rostoucí vojenskou hrozbu a ohrožení ekonomické bezpečnosti ze strany Pekingu,“ píše list.

Vztahy s Čínou jsou hlavním bodem jednání při druhém dni summitu v Hirošimě, který končí v neděli.

Foto: Kyodo, Reuters

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiletěl do Hirošimy na summit G7

Země G7 vyzvaly také Peking, aby „tlačil na Rusko“ kvůli válce na Ukrajině.

Čína přišla s mírovým plánem pro Ukrajinu, který je sice vágní, ale i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na něm vidí kladné body.

Zelenskyj v sobotu přistál v Hirošimě, kde se summit koná. Při setkání by mu měl americký prezident Joe Biden oznámit, že Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc.

Výběr článků

Načítám