Článek
„Lidé vyrabovali všechno. Během tří dnů vzali všechno zboží a vykradli celé místo,“ řekl prodejce textilu BBC.
„Naše ztráty jsou ohromné, mnoha lidem nyní nezůstalo nic, z čeho by mohli žít,“ dodal, když dorazil s reportérem BBC na místo.
Když se přiblížili k nepohyblivému eskalátoru, zastavilo je několik výstřelů. Byli to vojáci, kteří nyní místo střeží, aby nezmizelo ani to málo, co zbylo.
„Nájezdníci rozbili okna, pronikli do budovy a rozmlátili bankomaty, aby se dostali k penězům,“ vzpomínal na první noc rabování poblíž bydlící Jedil.
Sám šel s přáteli pomoci střežit obchody. „Samozřejmě že jsme byli vyděšení. Stříleli na nás. Ochranka obchodního centra se je pokusila bránit proudem vody z požárních hadic, ale bylo to k ničemu,” přiznal.
Rabující na několika místech založili ohně. „Všude byl kouř. Snažili jsme se je uhasit, volali jsme hasiče, ale telefony nefungovaly,“ dodal Jedil.
Obraz zkázy v kazachstánském městě Almaty
Reportér BBC také cestou na náměstí Republiky viděl tři mrtvé v autech.
„Vypadalo to, že byli zastřeleni nebo zemřeli při haváriích. Jedno vozidlo narazilo do stromu, další leželo v příkopu na boku. Vypadalo to, jako by náhle ztratili kontrolu nad řízením, když se před něčím pokoušeli uniknout,” uvedl.
V době největších bojů ale seděl v hotelu, slyšel výbuchy, střelbu i dávky z automatů. Viděl nebe ozářené zábleskovými granáty. „Byl jsem šokován, jak rychle se násilí rozšířilo,” dodal reportér BBC.
Kazachstán opustil bývalý vládce Nazarbajev i s dcerami a jejich rodinami
Dav byl ozbrojen, protože se mu podařilo odzbrojit policisty a napadnout policejní stanice. Odnesl si zbraně, díky nimž vyraboval obchody se zbraněmi.
Agresivní dav mladých nezaměstnaných
Vláda demonstranty označuje ze bandity a teroristy a z nepokojů viní zahraniční elementy i aktivisty.
Politický analytik Dosym Satpajev má však jiný názor. Podle něj tvořili agresivní jádro davu mladí nezaměstnaní z chudých rodin.
„Když se podíváte na velká kazašská města, najdete hodně nezaměstnaných, a to je potenciálně agresivní masa. Nyní se tito lidé pokusili využít událostí v Almaty pro své vlastní cíle,“ uvedl Satpajev.
Protesty proti zdvojnásobení cen pohonných hmot a potravin začaly na západě země 2. ledna.
Zpočátku byly pokojné, ale ve středu propuklo násilí v Almaty jen několik hodin poté, co vláda podala demisi a prezident oznámil, že se ceny paliv i základních potravin budou regulovat a vrátí se na úroveň z loňského roku.
Kazašský prezident nařídil zabíjet demonstranty
Za protesty podle BBC stojí zhoršující se ekonomická situace obyvatel.
Ti očekávali, že po odchodu prezidenta Nursultana Nazarbajeva v roce 2019 nastanou změny, ale jeho nástupce Kasym-Žomart Tokajev pokračoval v politice autoritářského předchůdce, který byl u moci tři desítky let.
Boj o moc mezi elitami
Někteří pozorovatelé ale nesouhlasí se Satpajevovým názorem, že šlo explozi hněvu mladých nezaměstnaných. Na to byly podle nich bouře příliš rozsáhlé.
Domnívají se, že došlo k boji o moc mezi Tokajevem a zastánci Nazarbajeva, čemuž by mohlo nasvědčovat, že byl zatčen vlivný šéf Pronazarbajevovy tajné služby Karim Masimov.
I reportér BBC Steve Rosenberg uvádí, že roste přesvědčení, že protesty jsou spojené s bojem o moc.
Dcera kazachstánského exprezidenta Alija se na nějaký ten dolar neohlíží
Tokajev minulý týden vystřídal Nazarbajeva i v čele Rady národní bezpečnosti, kde exprezident zůstával i po odchodu z funkce prezidenta. Odvolán byl i náměstek Výboru pro státní bezpečnost, Nazarbajevův synovec.
Situace v zemi je podle bezpečnostního výboru pod kontrolou a stabilizovaná. V Almaty začalo rozebírání barikád, uvedla ČTK. Ministerstvo vnitra oznámilo, že při protestech bylo zatčeno 7939 lidí, zemřelo při nich 164 osob.
Satpajev přiznává, že soupeření elit o moc po Nazarbajevově odchodu destabilizuje zemi. Podle něj však nemusí jít přímo o střetnutí mezi oběma vůdci, ale mezi jejich příznivci.