Článek
Armáda už ráno občany připravila na to, že mají očekávat důležité prohlášení. To však nepřicházelo a rozhlas hrál vojenské písně. Ještě před vystoupením ministra obrany nepotvrzené zprávy hovořily o tom, že Bašír padl a že je v domácím vězení.
„Vidím, jak všichni lidi v Súdánu mají radost z konce diktátora,“ řekl BBC demonstrant Jásir Hohle.
Podle saúdské televize Al-Arabíja byli propuštěni všichni političtí vězni.
#BREAKING Sudan security agency frees all political detainees: state media pic.twitter.com/Esa7LRJ3Cc
— AFP news agency (@AFP) 11. dubna 2019
Umar Bašír ztratil podporu ozbrojených sil, protože vojáci několikrát v posledních dnech chránili demonstranty před útoky provládních milicí.
VIDEO: 🇸🇩 Sudanese soldiers stand on armoured vehicles near the army headquarters in the capital #Khartoum as protesters demand the ouster of President Omar al-Bashir pic.twitter.com/O1Zft2jkWy
— AFP news agency (@AFP) 11. dubna 2019
Protesty propukly v prosinci v reakci na zvýšení cen potravin a paliv. Později začali demonstranti požadovat i konec režimu. V sobotu jich desetitisíce demonstrovaly vsedě před ministerstvem obrany a nedalekým sídlem prezidenta. Protesty pokračovaly i v dalších dnech.
Vláda přiznala, že v úterý bylo při střetech zabito 11 lidí, z toho šest příslušníků Národní zpravodajské a bezpečnostní služby.
Zda protesty nyní skončí, ovšem není jasné. Hlavní skupina, která za nimi stojí, podle agentury Reuters oznámení armády odmítla a vyzvala k dalším demonstracím.
Agentura AP píše, že mnoho demonstrantů se obává, že vojáci odmítnou požadavky občanů na předání moci. Jejich vůdci údajně s armádou vyjednávají o přechodné vládě a dali předem najevo, že s převratem nebudou souhlasit. Chtějí, aby protesty vsedě pokračovaly tak dlouho, dokud moc nepřevezme civilní vláda.
Umar Bašír |
---|
Generál Umar Bašír se dostal k moci v roce 1989 při puči vedeném islamistickými důstojníky. V devadesátých letech umožnil v zemi působit i Al-Káidě a Usámovi bin Ládinovi. V roce 2009 se stal první hlavou státu stíhanou za válečné zločiny Mezinárodním trestním soudem kvůli masakrům v Darfúru. Za jeho vlády se odtrhl v roce 2011 Jižní Súdán a země přišla o tři čtvrtiny zásob ropy. |