Článek
Starosta západorwandské oblasti Rubavu Gilbert Habayarimana uvedl, že hranice byla zavřena, aby se „předešlo zbytečným přechodům“ do Gomy.
Místním obyvatelům se však nařízení nelíbilo. „Uzavření hranice je pro mě hrozné,“ řekl BBC stavební dělník Ernest Mvuyekure, který se bojí, že přišel o obživu. „Mých sedm dětí a já dostaneme k něco k jídlu, když jdu do Gomy pracovat. Ano, ebola je hrozná, ale na životě záleží nejvíc,“ dodal a upřesnil, jak to myslí: „Bojím se víc hladu než eboly. Neměli by uzavírat hranici. Raději bych podlehl nemoci, než umřel hlady.“
Výhrady k uzavření hranice měla i Claudine Uwitonzeová, která pracuje jak v Gomě, tak příležitostně v sousedním rwandském městě Gisenyi. „Teď jsem šokovaná, protože můj život je závislý na Kongu. Obávám se, že umřu hlady, protože nemám nic jiného na práci.“
Krok kritizovala i konžská prezidentská kancelář. BBC uvedla, že lidé budou hranici přecházet mimo oficiální přechody.
Rwanda nakonec hranici opět otevřela, ale více monitoruje, kdo přes ni přechází. Vláda vyzvala, aby se lidé cestě do Gomy vyhýbali. V Gomě panuje podezření na další případy.
Nakažených přibývá
V Gomě se první případ eboly, která řádí o tři sta kilometrů severněji, objevil v půlce července. Nakažený kněz nemoci podlehl. [celá zpráva]
Druhou obětí se stal horník, který pocházel z ebolou postižené oblasti Iburi. Do nemocnice byl přijat 13. července. V úterý test ukázal, že je nakažen ebolou a ve středu zemřel. [celá zpráva]
Podle agentury AFP je nakažená i třetí osoba, roční dcera horníka. Světová zdravotnická organizace potvrdila onemocnění ebolou také u jeho manželky, která je čtvrtým nakaženým člověkem v Gomě.
Proti ebole se dá používat experimentální vakcína, které má 99procentní účinnost a dostalo ji už přes 160 000 lidí - osob, které byly v kontaktu s nakaženým, nebo s lidmi, kteří byli v přímém kontaktu s nemocným.
Problémem je, že někteří vakcínu odmítají, protože si nepřejí dostávat do těla cizorodou tekutinu, brání jim v tom víra, nebo si myslí, že to nepotřebují. Mnohdy v existenci nemoci ani nevěří.
Ebola je vysoce nakažlivá, inkubační doba je mezi dvěma až jednadvaceti dny. Přenáší se tělesnými tekutinami, první symptomy mohou připomínat například chřipku. Současná epidemie, na kterou od jejího propuknutí loni v létě zemřelo 1790 lidí, je druhá největší v historii. Virem se nakazilo 2500 lidí. |
Epidemie už trvá rok a nabývá na intenzitě. Hranice tisíce nakažených bylo dosaženo za 224 dnů, na zdvojnásobení jejich počtu už stačilo 71 dní. V průměru je denně hlášeno 12 nových případů. |