Článek
O osudu pěti bulharských sester a palestinského lékaře, kteří byli obviněni, že krev dětem podali záměrně, má v nejbližších hodinách začít rozhodovat libyjská Nejvyšší soudní rada.
"Jakmile dostanou peníze všechny rodiny, bude během následujících hodin oznámeno uzavření dohody a rodiny zašlou společnou deklaraci Nejvyšší soudní radě, která pak přijme rozhodnutí," oznámil během úterka mluvčí rodin nakažených dětí.
Nejvyšší soudní rada kontrolovaná vládou měla o osudu zdravotníků původně rozhodnout v pondělí, nakonec ale oznámila jednodenní odklad. Agentura Reuters informovala, že rada čeká právě na shromáždění všech podpisů zástupců rodin pod deklarací žádající radu o prominutí trestu smrti pro obviněné. [celá zpráva]
Rada má právo verdikt nejvyššího soudu změnit i zrušit. K jednání o zahraničních zdravotnících se může sejít i několikrát.
Infikovanou krev jsme záměrně nepodali, tvrdí zdravotníci
Všech pět sester i palestinský lékař byli obviněni, že nakaženou krev podali 438 dětem záměrně, neboť mělo údajně jít o testy léčby nemoci. Zdravotníci vinu popírají. Nemoci AIDS podlehlo dosud nejméně 56 nakažených dětí.
Už při předchozích procesech ale lékař Luc Montagnier, který pomohl při objevu viru HIV, potvrdil, že epidemie HIV se v bengházské nemocnici objevila ještě před příchodem bulharských sester a palestinského lékaře. Panovaly tam špatné hygienické podmínky.
I přesto jim byl soudy opakovaně udělován trest smrti. Ten nakonec minulou středu potvrdil i libyjský Nejvyšší soud. [celá zpráva]
Odkud plynou peníze
Proti procesu se zdravotníky protestovala Evropská unie i Spojené státy, jež se také angažovaly v komplikovaných jednáních o kompenzacích. Otázkou zůstává, z jakých zdrojů budou peníze vyplaceny.
Francouzský deník Le Figaro o víkendu napsal, že na odškodnění by se mohlo finančně podílet Bulharsko, Chorvatsko, Česko a Slovensko. Tuto možnost zatím z vyjmenovaných zemí potvrdilo pouze Slovensko. Podle fondu zastupujícího postižené rodiny má být odškodné financováno z příspěvků v podobě odpisů libyjských dluhů vůči zemím, jež se hodlají k pomoci připojit.
V případě ČR se jedná o 300 miliónů dolarů.
Česká republika se však k případnému vyplacení kompenzací rodinám libyjských dětí staví zdrženlivě. Česká diplomacie sice soustavně vyjadřuje Bulharsku podporu a solidaritu se souzenými zdravotníky, je ale zastáncem cíleného využívání peněz Evropské komise prostřednictvím Akčního plánu HIV/AIDS. Podle pondělního vyjádření premiéra Mirka Topolánka neměla česká vláda nikdy v úmyslu vyjednávat s Libyí o odpuštění dluhů výměnou za zmírnění trestu.