Článek
„Naše síly převzaly kontrolu nad (městy) Surmán i Sabráta a pronásledovaly teroristické (Haftarovy) milice," uvedl mluvčí tripolské vlády v komuniké.
Uvedená města leží 60 a 20 kilometrů západně od libyjské metropole. Dobýt se podařilo už neděli i Abú Grajn ležící jižně od Misuráty. Tím se uvolnilo sevření Tripolisu.
Turecko porušuje embargo OSN a dál posílá zbraně do Libye
Libyjská vláda oznámila, že poblíž města Misuráta a Abú Grajnu sestřelila dvě bezpilotní letadla Wing Loong patřící do výzbroje LNA a jeden její bitevní vrtulník Mi-35, oznámila televize Al-Džazíra. Podle vlády padlo devět příslušníků vládních sil a bylo zabito 30 mužů z řad LNA včetně několik bojovníků ze Súdánu a Čadu.
Zbrojní embargo ohledně Libye už porušilo několik zemí
Raketové útoky LNA si vyžádaly v neděli život jedné ženy a jednoho dítěte.
Wolfram Lacher z berlínské nadace, která se zabývá Libyí, připomíná, že v případě Sabráty a Surmánu se jedná o strategicky významný region. Dále na západ od zmíněných měst se totiž nachází jeden z největších komplexů na těžbu ropy a plynu v Libyi Mellitah. Ten je společným podnikem libyjské státní ropné společnosti (NOC) a italské energetické firmy Eni. Plyn z něj putuje do Itálie plynovodem Greenstream. Pro Haftara to podle Lachera znamená „velkou ztrátu”.
Polní maršál Haftar ovládl Syrtu
V Libyi, která je nestabilní od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, nyní proti sobě stojí premiér Fáiz Sarrádž, jehož mezinárodně uznaná vláda má pod kontrolou jen malé území kolem hlavního města Tripolisu, a polní maršál Chalífa Haftar, jehož jednotky ovládají většinu Libye. Boje pokračují navzdory výzvám mezinárodního společenství i šíření koronaviru.
V Libyi bojují ruští žoldnéři, padlé už převážejí do Ruska
Haftara podporují vojensky Egypt a Katar, Sarrádže pak Turecko a Tunisko. Haftar však má i podporu Ruska.