Článek
Midžrahí byl před dvěma roky propuštěn ze skotské věznice ze zdravotních důvodů do Libye. Podle lékařského posudku trpěl rakovinou prostaty a v té době mu zbývaly tři měsíce života. Fakticky zůstává skotským vězněm a je povinen pravidelně kontaktovat skotské justiční orgány. Po dobytí Tripolisu povstalci s ním ale britské úřady ztratily kontakt.
"Nevydáme žádného libyjského občana. Byl to (Muammar) Kaddáfí, kdo vydával libyjské státní příslušníky," řekl Aladží. V pondělí požádali newyorští senátoři povstaleckou vládu, aby Midžrahího zadržela. Aladží na tiskové konferenci v Tripolisu označil americkou žádost za bezpředmětnou, protože atentátník byl již souzen a usvědčen.
"Nová Libye může vyslat jasný signál světu, když prohlásí, že již nebude útočištěm pro usvědčené teroristy," uvedl newyorský senátor Charles Schumer v žádosti o přivedení Midžrahího k odpovědnosti.
Midžrahí byl jako jediný usvědčen z podílu na atentátu na americké letadlo, které spadlo v roce 1988 na skotské Lockerbie. V jeho troskách zahynulo 270 lidí, většina z nich byli Američané.
Spojené státy dodnes neskrývají nelibost nad Midžrahího propuštěním, které skotská vláda odůvodnila humanitárními důvody. Z USA zaznívají hlasy požadující opětovné Midžrahího uvěznění. Za chybu označuje atentátníkovo propuštění, uskutečněné předchozí labouristickou vládou Gordona Browna, také současná britská vláda premiéra Davida Camerona.