Článek
V Barmě působí od července loňského roku jako koordinátorka humanitární pomoci a po úderu cyklonu začala pomáhat organizovat zdravotnickou pomoc. Včera vyrazila na lodi do nejvíce postižené oblasti na úplném jihu delty řeky Iravadi.
„Situace je stále kritická, hlavně v jižní části delty, která byla nejvíce postižena, protože kromě samotného cyklónu ji zaplavila zvednutá hladina moře. V této oblasti je velké množství vesnic, které úplně zmizely z mapy nebo v nich zůstalo jen pár lidí, kteří se nějak zachránili,“ řekla Novinkám v telefonickém rozhovoru slovenská lékařka působící v Barmě od července loňského roku.
Lidem chybí nejzákladnější životní potřeby, potraviny, léky, nouzová přístřeší a také nádoby, do nichž by si mohli chytat dešťovou vodu. „S pitnou vodou jsou velké potíže. Existující vodní zdroje, byly zničeny a momentálně se nedají využívat,“ vysvětlila lékařka. Jinak nevítaný déšť, před nímž se lidé nemají kam ukrýt, alespoň pomáhá řešit problém s pitnou vodou.
„Dokud prší, tak mají lidé alespoň přístup k dešťové vodě, která je pitná. Lidé ji začali sbírat, ale v některých vesnicích lidem nezbylo vůbec nic, takže nemají ani možnost zachytávat dešťovou vodu. Do těchto oblastí se pokusíme dopravit alespoň nějaké plachty, aby do nich mohli chytat dešťovou vodu.“
Přes nedostatek pitné vody ale zatím Barma nečelí epidemii, uvedla Koščálová: „Zdravotní situace je zatím pod kontrolou, i když se samozřejmě setkáváme s průjmovými a respiračními nemocemi, ale zatím jsem neznamenali nic závažného.“
:.Alena Koščálová Foto: Sme.sk
V úterý vyrazila na lodi Lékařů bez hranic po proudu řeky Iravadi do delty. Zatímco jinde ve světě by se použili vrtulníky, v Barmě zůstává loď jedinou šancí. „Snažíme se dostat hlavně do oblastí, kam se dosud humanitární oblast nedostala, protože jsou přístupné jen na lodi,“ řekla lékařka a dodala. „Vyrazíme na lodi, za níž poplují menší čluny, protože po řece se může loď dostat až do ústí, ale na řadu místě v oblasti se dostaneme kanály jen na malých člunech.“
Lékařka také přiznala, že v zemí čelí řadě potíží ze strany vojenské junty: „Nemůžu to tajit, máme dost velké problémy, velkou část naší práce představuje dohadování na různých úrovních, abychom získali přístup do postižených oblastí.“ Doplnila ale, že v posledních dnech, kdy barmská vláda souhlasila s přijetí zahraniční pomoci a zahraničních humanitárních týmů, se situace zlepšila. „V posledních dnech se věci pohnuly dopředu , takže momentálně máme přístup na většinu území, ale pořád není úplný,“ potvrdila lékařka.
:.Rozdělování humanitární pomoci v Barmě Foto: MSF
Problémem také je, jak dopravit do Barmy i potřebnou pomoc. „Podařilo se nám do země dostat už pět nebo šest letadel. Ani to nelze považovat za samozřejmost. Na příletu každého letadla pracuje velké množství lidí, zabírá to mnoho času a energie, kterou bychom mohli věnovat něčemu jinému.“
Koščálová přitom vyjádřila naději, že přijdou do země další dodávky humanitární pomoci. „Na další pomoc ale čekáme a doufáme, že se nám je podaří dostat do země v nejbližších dnech. Určitě by nám v této situaci pomohl jednodušší systém.“
Barma sice souhlasila s přijetím zahraniční pomoci, ale chce, aby byla koordinovaná jen jihoasijskými zeměmi. Kvůli svému jednání Barma nedostane prostředky od Světové banky.