Článek
„Tato prohlášení naznačují, že spolupracující afghánské a americké síly se rozhodly srovnat se zemí plně funkční nemocnici s více než 180 pacienty a členy personálu na základě tvrzení, že tam jsou přítomni příslušníci Tálibánu,“ uvedli Lékaři bez hranic. „To se rovná přiznání k válečnému zločinu, je to v naprostém rozporu se záměry americké vlády minimalizovat při útoku ´vedlejší škody´.“
Afghánské ministerstvo obrany v sobotu řeklo, že nemocnici „používali ozbrojení teroristé mířící na afghánské síly a civilisty“. Mluvčí ministerstva obrany Davlat Vazírí uvedl, že osazenstvo nemocnice použil Tálibán jako „lidský štít” a střílel z ní na afghánské bezpečnostní síly. Na budovu poté pálily bitevní vrtulníky. [celá zpráva]
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sidikkí řekl AP, že v době útoku se v nemocnici ukrývalo deset až 15 teroristů: ”Všichni byli zabiti, ale ztratili jsme i doktory.”
Lékaři bez hranic popírají, že by do areálu nemocnice vnikli tálibové.
Peklo v nemocnici
Opakované nálety popsal zdravotník Lékařů bez hranic Lajos Zoltan Jecs: „Spal jsem v bezpečné místnosti v nemocnici. Kolem druhé ráno mě probudil zvuk nedaleké silné exploze. Nejdřív jsem nevěděl, o co jde. V uplynulých týdnech jsme slýchávali bombardování a výbuchy, vždycky to ale bylo někde dál. Tentokrát to bylo jiné – blízko a nahlas.“
„Nejdřív jsme byli zmatení, všude byl zvířený prach. Bombardování pokračovalo, zatímco jsme se snažili zjistit, co se děje. Po 20 nebo 30 minutách jsem uslyšel, že mě někdo volá. Byl to jeden ze zdravotníků z pohotovosti. Měl rozsáhlé zranění na ruce a spoustu ran všude po těle. Byl celý od krve,“ popsal Jecs první následky útoku.
Jecs se mu snažil pomoci: „V bezpečné místnosti máme omezenou zásobu základního zdravotnického materiálu, nebyl tam ale žádný morfin, abych mu ulevil od bolesti. Dělali jsme, co bylo v našich silách.“
Podle něj trval útok asi půl hodiny. Pak se Jecs šel podívat na následky náletu: „Viděli jsme, že nemocnice je zničená a hoří. Snažili jsme se nahlédnout do hořících budov. Nedokážu popsat, co jsem viděl uvnitř. Slovy tu hrůzu nelze vyjádřit. Na jednotce intenzivní péče hořelo šest pacientů přímo v postelích. Na operačním stole ležel uprostřed všech trosek mrtvý pacient.“
„Bylo to šílené. V kanceláři jsme museli zorganizovat plán pro zvládání hromadného neštěstí. Zjišťovali jsme, kteří lékaři přežili a mohou pomoci. Jednoho z našich doktorů jsme museli ihned operovat, bohužel zemřel přímo na stole v kanceláři. Dělali jsme, co jsme mohli, ale nestačilo to,“ dodal zdravotník s tím, že někteří lékaři byli v šoku a jen plakali.“
Vyšetřování incidentu
Americký ministr zahraničí Ashton Carter v neděli oznámil, že bude provedeno úplné vyšetřování incidentu, aby se zjistilo, zda mohou být Američané spojováni s útokem. Bitevní vrtulníky má ve výzbroji i afghánské letectvo, které používá starší ruské stroje řady Mi-24/35 a americké lehké MD-530 Little Bird. [celá zpráva]
Lékaři bez hranic ale požadují nezávislé mezinárodní vyšetřování. ”Vzhledem k vážnému podezření, že byl spáchán válečný zločin, žádají Lékaři bez hranic, aby bylo úplné a transparentní vyšetřování události vedeno nezávislým mezinárodním orgánem. Spoléhat pouze na vyšetřování vedené jednou ze stran konfliktu by bylo zcela nedostatečné. Ani jediný člen našeho týmu nevypovídal o bojích uvnitř nemocnice Lékařů bez hranic před začátkem amerického náletu v sobotu ráno,“ uvedl generální ředitel Lékařů bez hranic Christopher Stokes.
Nemocnice byla terčem útoku, přestože Lékaři bez hranic poskytli 29. září souřadnice GPS koalici i afghánské armádě a civilním úřadům i Tálibánu. Podle zástupce Lékařů bez hranic v Afghánistánu Guilhema Molinieho dostali od všech stran slib, že nebudou útočit na nemocnici, která byla jedinou ve městě. [celá zpráva]