Článek
Americké jednotky mají 180 dní na to, aby opustily základnu, která má klíčový význam pro zásobování zahraničních jednotek v Afghánistánu. Přes základnu ležící nedaleko kyrgyzského hlavního města Biškeku každý měsíc projde 15 000 amerických vojáků a 500 tun nákladu mířícího do Afghánistánu i z něho.
Zákon ve čtvrtek schválil kyrgyzský parlament, v němž mají stoupenci Bakijeva velkou převahu. Americký ministr obrany Robert Gates v reakci na to řekl, že Spojené státy jednání o osudu základny nadále považují za otevřená.
Uzavření základny, která je posledním podobným zařízením Spojených států ve střední Asii, může zkomplikovat úsilí nového amerického prezidenta Baracka Obamy zvýšit počet vojáků v Afghánistánu. Posily mají pomoci v boji proti radikálnímu hnutí Tálibán, které v poslední době stupňuje útoky.
:. Červeně - Státy, které se rozhodly uvtvořit síly rychlé reakce s Ruskem, žlutě Afghánistán.foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek
Zásobování přes Pákistán vázne, neboť oblast při afghánsko-pákistánských hranicích ovládají radikálové a kmeny, jimž je Tálibán blízký. Konvoje z Karáčí se stávají častými terči útoku.
Rusko ale nabídlo své území pro zásobování sil ISAF v Afghánistánu. Samo se obává muslimských radikálů.
Kyrgyzstán upevňuje vztahy s Moskvou
Kyrgyzstán je signatářem Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), kterou dále podepsali Rusko, Bělorusko, Arménie, Kazachstán, Uzbekistán a Tádžikistán. V lednu se tyto země dohodly na vytvoření sil rychlé reakce.