Článek
„Po zatčení byl Atambajev převezen na hlavní vyšetřovací oddělení ministerstva vnitra,“ řekl mluvčí úřadu.
Bývalá hlava státu měla být zatčena ve středu, ovšem akce se změnila na boj, v němž přišel jeden člověk o život a dalších 52 lidí bylo zraněno, napsala agentura TASS. Exprezidentovi přívrženci chránili bývalou hlavu státu a odrazili dva pokusy policie politika zatknout. Dokonce se jim podařilo zajmout šest příslušníků speciálních sil.
Atambajev vzápětí vyzval k pochodu na hlavní město a k demonstraci za odstoupení prezidenta Sooronbajeva Žeenbekova, který ho má podle jeho slov pronásledovat. Pochod byl ale vzápětí odvolán, protože narazil na policejní zátarasy.
Úřady totiž nechaly z obav před nepokoji v metropoli uzavřít obchody a nákupní střediska. Podle serveru 24.kg policisté zablokovali silnici do vesnice Koj-Taš, kde je Atambajevovo sídlo, nefungovalo ani telefonické spojení.
Opakované pokusy o Atambajevovo zatčení se změnily v přestřelky. Exprezident se chlubil, že při odrážení útoku sám střílel.
Ve čtvrtek odpoledne se uskutečnil další pokus o zatčení. Do akce bylo nasazeno několik tisíc policistů a zvláštních jednotek, a dokonce i vodní dělo.
Kyrgyzstán prošel od rozpadu bývalého Sovětského svazu složitým vývojem, v roce 2005 byl svržen tehdejší prezident Askar Akajev, stejný osud o pět let později potkal exprezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Akajev žije v ruském a Bakijev v běloruském exilu.
Rusko dalo prostřednictvím mluvčí diplomacie Marije Zacharovové najevo, že považuje dění v Kyrgyzstánu za vnitřní záležitost středoasijské republiky.