Článek
Některé druhy netopýrů, v tomto případě kaloni, jsou pravděpodobně přirození přenašeči tohoto viru, uvedla BBC. Neprojevují se u nich žádné příznaky nemoci. Obyvatelé Guineji si je obvykle uvaří v polévce se silným kořením, nebo je suší.
Virus ebola způsobuje jednu z nejsmrtelnějších nemocí, úmrtnost dosahuje až 90 procent, vyplývá z údajů organizace WHO. Virus způsobuje hemoragickou horečku a není proti němu známa žádná protilátka. Šíří se tělesnými tekutinami.
Nejvíce potvrzených případů úmrtí je na jihovýchodě Guineje, ale osm je jich také v hlavním městě Konakry.
"Stojíme tváří v tvář epidemii eboly dosud nevídaného rozsahu, pokud jde o počet míst, kde se najednou vyskytuje," uvedl v pondělí koordinátor Lékařů bez hranic v Konakry Mariano Lugli. Předchozí výskyty byly geograficky omezené a odehrávaly se na odlehlejších místech, což komplikuje snahu o zvládnutí epidemie.
V Guineji se přitom šíří ebola typu Zair, což je "vůbec nejagresivnější a nejsmrtelnější forma nemoci zabíjející devět z deseti pacientů", řekl jeden z epidemiologů Lékařů bez hranic Michel Van Herp.
Úmrtí i v Libérii
Experti rovněž prověřují podezřelé případy úmrtí nejen v Libérii, ale také v sousedním státu Sierra Leone, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). Jde zatím o celkem 11 případů úmrtí ve městech na severu Sierry Leone a Libérie; států, které sdílejí hranici s Guineou na jihovýchodě.
Jenom v Libérii minulý týden zemřelo pět lidí s příznaky eboly. Testy provedené ve Francii prokázaly, že nejméně dva pacienti byli nakaženi smrtícím virem.