Článek
Pracovníci UNICEF popisovali boj o vodu v Bhaktapuru poblíž nepálského hlavního města Káthmándú. Ve městě má přístup k čisté vodě pouhých 20 procent lidí a zoufale tam chybí latríny.
„Katastrofální hygienické podmínky a zoufalý nedostatek vody, to je nebezpečné spojení. Čekáme, že se tam během několika dnů rozšíří vážná onemocnění,“ varuje Christian Schneider z německé pobočky UNICEF.
Mnozí obyvatelé, především z oblastí poblíž epicentra zemětřesení, vůbec netuší, kdy a zda vůbec se k nim nějaká pomoc dostane. Zatím žijí jen z toho, co se jim daří najít v sutinách, a nocují v chladu a dešti pod širým nebem.
Čas pracuje proti přeživším. Koncem května totiž Nepál zasáhnou monzunové deště.
Z Káthmándú se proto snaží odcestovat tisíce lidí - kromě zahraničních turistů, kteří se na přeplněném letišti pokoušejí dostat do některého z letadel anebo nasedají na autobusy a míří do Indie, to jsou lidé, kteří mají nějaké příbuzné v jiných místech.
„Máme strach z epidemií, které by se kvůli všem těm mrtvým tělům mohly šířit. Na čas odjíždím, abych byl v bezpečí,“ citoval server BBC muže na hlavním autobusovém nádraží.
OSN v úterý ohlásila, že je urgentně třeba 415 miliónů dolarů na zajištění základních potřeb lidí v Nepálu pro příští tři měsíce.
Nepálská vláda uvedla, že při zemětřesení bylo zničeno 70 tisíc domů, mezi nimi až 90 procent zdravotnických zařízení nacházejících se ve venkovských oblastech jedenácti nejhůře postižených okresů.
Zemětřesení podle OSN postihlo více než osm miliónů lidí, mezi nimi i 126 tisíc těhotných žen. Organizace varovala, že 21 tisíc žen bude v příštích třech měsících potřebovat péči porodníků.