Článek
Obyvatelé desítky vesnic ohrožení továrnami v Ťi-jüanu v provincii Che-nan budou přestěhováni do oblasti vzdálené čtyři kilometry od svých stávajících domovů. Podniky budou moci pokračovat v produkci olova.
Otrava olovem může poškodit nervový a reprodukční systém, vyvolat vysoký krevní tlak, chudokrevnost, ztrátu paměti a v krajních případech oběti upadají do kómatu a následně umírají.
Vedení továren vysází stromy
Kroky vlády však ne všichni považují za dostatečné. "Vláda měla jednat rychleji a udělat více, aby předešla podobným případům," prohlásila jedna z obyvatelek. Její dvě vnučky jsou mezi tisícovkou místních dětí, v jejichž krvi bylo zjištěno zvýšené množství olova nad povolenými limity.
Po vystěhování obyvatel vedení továren opuštěné pozemky pronajme a nechá vysázet stromy jako bariéru na ochranu ostatních vesnic v okolí, napsal list.
Prudký rozvoj čínské ekonomiky v posledních desetiletích jde často ruku v ruce se znečištěním životního prostředí. Příslušní činitelé běžně zavírají oči před dopady na životní prostředí, ať už kvůli úplatkům nebo kvůli zachování pracovních míst. |
---|
Mezi čínskou veřejností roste rozhořčení kvůli skandálům, v nichž se stávají oběťmi děti - vyvolává to znepokojení komunistického vedení, které se obává ohrožení sociální stability a čehokoliv, co by ohrozilo jeho autoritu. |