Článek
Ahmed byl se svým bratrem Abrarem zastřelen příslušníky amerického komanda, které před úsvitem 2. května vtrhlo do domu v pákistánském Abbottabádu, kde se bin Ládin s rodinou ukrýval. Američané při razii ještě kromě šéfa teroristů z al-Káidy zabili další dva lidi.
Bratři zřejmě začali s bin Ládinem spolupracovat po návratu do Svátu z Kuvajtu, kam emigrovali jejich rodiče. Svát a vesnice Martung, kde bratři žili, se nachází severně od Abbottabádu.
CIA nejprve v roce 2002 zjistila válečné jméno bin Ládinova kurýra. Odkazovalo na zmíněný Kuvajt a znělo abú Ahmed al-Kuvajtí. Údajně ho prozradil vězeň zadržovaný jinou vládou než americkou. Skutečné jméno posla se ale USA dozvěděly až o několik let později.
Prozradil ho kolega a telefon
Asi třicetiletý Ahmed byl podle amerických zdrojů chráněncem Chálida šajcha Muhammada, strůjce teroristických útoků proti USA z 11. září 2001, a blízkým spolupracovníkem trojky al-Káidy abú Faradže Libiho, jenž byl dopaden v roce 2005 jen dvacet kilometrů od Abbottabádu. Oba muži zadržení Spojenými státy ale ve vězení Ahmeda neprozradili, jak naznačovaly dřívější zprávy. To učinil až další z chycených předních členů al-Káidy Hassan Ghúl.
Američané se Ahmedovi na stopu dostali loni v srpnu, když se jim podařilo zachytit jeho telefonát.
Tajné služby s armádou znovu spolupracují
Americká média v souvislosti s úderem v Abbottabádu upozornila na obnovenou spolupráci armády s CIA, které si donedávna vzájemně nezřídka konkurovaly. V Abbottabádu útočili armádní příslušníci, zatímco CIA operaci vedla.
Kromě toho, že o plánované akci věděly podle WSJ stovky úředníků, aniž by cokoliv uniklo na veřejnost, nejsou v té souvislosti bez zajímavosti změny ve vedení armády a tajných služeb, které připravil prezident Barack Obama. Vedení CIA má převzít armádní velitel David Petraeus, zatímco dosavadní šéf Ústřední zpravodajské služby Leon Panetta se údajně stane ministrem obrany. [celá zpráva]