Článek
"Vytvořili jsme nyní dočasnou vládu a já ji řídím. Bude fungovat půl roku, během kterého vypracujeme návrh ústavy a vytvoříme podmínky pro svobodné a spravedlivé volby," citoval Reuters z telefonického rozhovoru s touto bývalou kyrgyzskou ministryní zahraničí.
Devětapadesátiletá Otunbajevová také vyzvala prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, kterému sama před pěti lety pomohla k moci, aby odstoupil z funkce. Činí ho odpovědným za korupci a špatné hospodaření v zemi, kde třetina z 5,3 miliónu obyvatel žije pod hranicí chudoby.
Podle Otunbajevové Bakijev uprchl do svého domovského regionu - Džalalabadské oblasti - na jihu země a snaží se kolem sebe shromáždit své příznivce a obhajovat svou pozici.
Právě Džalalabad a Oš jsou jediná města, která podle Otunbajevové prozatímní vláda nemá pod kontrolou. Podporují ji i ozbrojené složky .
Krev v ulicích měst
Vyjádřila se poté, co si ve středu celodenní pouliční boje v kyrgyzské metropoli Biškeku i v Talasu vyžádaly desítky mrtvých a stovky zraněných. Boje vyústily v pád vlády a útěk zatím neznámo kam prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Prezidentovu rezidenci vyplenil dav a v hlavním městě byly zdemolovány i budovy soudu, policie a centrálních úřadů.
Podle bývalého předsedy parlamentu Omurbeka Tekebajeva v bojích mezi demonstranty a policií jen v Biškeku padlo přes sto povstalců, oficiálně se přitom uvádí 75 mrtvých..
Ulice lemují převrácená a vyhořelá auta, portréty Bakijeva byly strženy a přestříkány rudou barvou krve. Vyrabovány byly i obchody včetně největšího nákupního střediska v Biškeku, kde leží na zemi vrstva střepů a všechny regály jsou prázdné.
Premiérka uklidňuje USA
Na mezinárodním kyrgyzském letišti Manas byly od čtvrtečního večera na dobu neurčitou pozastaveny všechny civilní i vojenské lety, uvedla agentura AFP s odvoláním na nejmenovaného představitele americké armády.
Právě tudy vede jedna z cest pro zásobování mezinárodní sil ISAF v Afghánistánu. USA, které letiště využívají, se pokoušela premiéra uklidnit s tím, že vojenská základna by měla fungovat jako dříve.
Každý měsíc tudy projde 35 000 amerických vojáků.
Rusko popírá vměšování
Vývoj v Kyrgyzstánu s velkým znepokojením sleduje i Rusko, které v zemi má také vojenskou základnu. Tyto obavy potvrdil ruský prezident Dmitrij Medvěděv, který ve středu přiletěl do Prahy. Zdůraznil však, že se jedná o vnitřní záležitost Kyrgyzstánu. Usoudil, že forma protestů ukazuje, že tamní obyvatelé byli velmi pohoršeni a nespokojeni se svou vládou.
Ruský premiér Vladimir Putin popřel, že by Moskva v nepokojích hrála jakoukoli rol. Podle něj jde o ryze domácí záležitost. Protesty vyvolaly prudce rostoucí ceny, zejména ceny paliv, stále se rozšiřující korupce, nepotismus a poslední jiskrou bylo zatčení opozičních vůdců.