Hlavní obsah

Krvavý šéf Boko Haram se prý odpálil při boji se soupeřícími militanty

Jméno Abubakara Shekaua vyvolávalo v Africe v první půlce druhé dekády nového milénia strach. Velitel radikální islamistické milice Boko Haram dokázal při nelítostných útocích s pomocí brutálního teroru ovládnout velkou část severovýchodu Nigérie především ve státě Borno a v roce 2014 složil slib věrnosti Islámskému státu. Nyní je údajně po smrti, oznámila v audioprohlášení Západoafrická provincie Islámského státu (ISWAP).

Foto: Reuters

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau na snímku z roku 2018

Článek

Ve zvukovém záznamu uvádí šéf ISWAP abú Musa Barnawi, že se Shekau zabil během střetnutí Boko Haram s ISWAP, když odpálil nálož, kterou měl u sebe. „Shekau dal přednost ponížení v posmrtném životě, aby se neponížil v pozemském.“

Barnawi uvedl, že chtěl Shekauovi, kterého se snažil dopadnout, nabídnout možnost přidat se k němu, když se bude kát.

Poprvé se zprávy o Shekauově smrti při střetnutí s bojovníky ISWAP, kteří pronikli do pralesa Sambisa, objevily už koncem května, uvedla nigerijská armáda. Její mluvčí Mohammed Yerima sdělil BBC, že zatím armáda zjišťuje, co se stalo a do získání jasného důkazu nevydá žádné prohlášení. Shekau byl už opakovaně označen za mrtvého a vždy se znovu objevil.

I kdyby se smrt Shekaua potvrdila, podle BBC to neznamená konec islamistických bojůvek v oblasti, jen by upadající Boko Haram nahradil ISWAP, ke kterému by se mohli bojovníci Boko Haram přidat.

Paradoxem je, že původně Shekau slíbil věrnost Islámskému státu a jeho samozvanému chalífovi Ibrahímovi, pak však vyvrcholily spory ve vedení a za nového vůdce označil Islámský stát Barawiho.

Většina bojovníků Boko Haram však zůstala věrná Shekauovi, který byl proslulý svou krutostí. V roce 2012 ve videu prohlásil. „Užívám si zabíjení lidí, stejně jako mě baví zabíjení kuřat a beranů.“ Řádění Boko Haram si vyžádalo na 30 000 obětí, protože se náboženské násilí mísilo s etnickým.

Související témata:

Výběr článků

Načítám