Článek
Silné deště spláchly krev z místa, kde byla prasata utracena, do přítoku hraniční řeky Imdžin. Místní úřady odmítly obavy, že krev může způsobit šíření nákazy na další živočichy. Sdělily nicméně, že podnikly kroky k zamezení dalšího znečištění vodního toku.
Hromadná porážka prasat se uskutečnila o víkendu, přičemž mršiny byly údajně ponechány na místě poblíž mezikorejské hranice v přistavených nákladních vozech. Zpoždění v dodávce plastových kontejnerů používaných pro utracená zvířata způsobilo, že prasata nemohla být ihned odstraněna.
Krev utracených vepřů zbarvila v Jižní Koreji řeku dorudaVideo: Reuters
Africký mor prasat je vysoce nakažlivý a nevyléčitelný. Uhynou téměř všichni vepři, kteří se nakazí. Pro člověka nebezpečný není.
V Jižní Koreji se objevil teprve nedávno. Vyrojily se spekulace, že se nákaza do země dostala přes přísně střeženou demilitarizovanou zónu, která odděluje Jižní a Severní Koreu.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_J/ldrinq.jpeg?fl=cro,0,0,1280,720%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Africký mor prasat se v Jižní Koreji objevil teprve nedávno. Ilustrační foto
Opatření nepomohla
V KLDR byl první případ afrického moru prasat zaznamenán v květnu a Soul vyvinul velké úsilí, aby nemoc přes hranici nepronikla. Podél hranice například stavěl ploty a armáda měla povolení střílet na divoká prasata v demilitarizované zóně.
Navzdory všem opatřením se 17. září v Jižní Koreji vyskytl první případ a od té doby dalších 12. V celé zemi je kolem 6700 prasečích farem.