Hlavní obsah

Korejský nejvyšší soud potvrdil 20 let vězení pro exprezidentku

Novinky, ČTK, Alex Švamberk
Soul

Jihokorejský nejvyšší soud ve čtvrtek pravomocně potvrdil 20letý trest odnětí svobody pro bývalou prezidentku Pak Kun-hje za zneužití pravomocí, korupci a vydírání. Na svých internetových stránkách o tom informovaly britská stanice BBC a list Korea Times.

Foto: Kim Hong-ji, Reuters

Bývalou jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje přivádějí k srpnu 2017 k soudu

Článek

Soudci potvrdili verdikt soudu nižší instance z loňského července, který trest vězení pro konzervativní političku snížil z původních 30 let na 20. V platnosti také zůstává pokuta ve výši 18 miliard wonů (skoro 431 milionů korun), kterou má bývalá prezidentka zaplatit. Proti červencovému rozsudku, který zprostil Pak Kun-hje části obvinění ze zneužití moci úplatkářství,  se odvolala prokuratura, ale neuspěla.

Celkem ale stráví Pak Kun-hje ve vězení 22 let, protože dostala ještě trest dvou let vězení za manipulace s nominacemi ve své straně Saenuri. Protože část trestu si už odpykala, propuštěna bude podle listu Korea Times v roce 2039. Verdikt tak uzavřel jeden z největších politických skandálů v Jižní Koreji, který se provalil před třemi lety a devíti měsíci.

Zneužití moci a korupce

V centru korupčního skandálu, který vypukl v roce 2016 a v březnu 2017 Pak Kun-hje připravil o prezidentský úřad, stála prezidentčina blízká přítelkyně Čche Son-sil. Ta byla v únoru 2018 potrestána dvaceti lety odnětí svobody za to, že využívala mimo jiné svých styků s prezidentkou a nutila jihokorejské firmy, například společnost Samsung, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím.

Jihokorejská exprezidentka půjde na 24 let do vězení

Svět

Pak Kun-hje soud shledal kromě jiného vinnou z toho, že své důvěrnici prozrazovala obsah důležitých dokumentů ze své kanceláře. Stala se prvním demokraticky zvoleným člověkem ve funkci jihokorejského prezidenta, který byl z úřadu odvolán. Byla také první ženou zastávající tento post. Skandál kolem ní jihokorejskou společností silně otřásl a vyvolal měsíce trvající pouliční protesty, napsala agentura DPA.

Ukázalo se, že si vedení země vytvářelo i černé listiny svých odpůrců a mnozí umělci proto nemohli svá díla publikovat nebo vystavovat a také nedostávali granty.

Důvěrnici jihokorejské exprezidentky odsoudili na 20 let, musí zaplatit 340 miliónů

Zahraniční

Problémy se zákonem měli v minulosti i další korejští prezidenti, odsouzeni byli celkem čtyři. Za korupci je ve vězení I Mjong-bak, nástupce Pak Kun-hje v prezidentské funkci. DPA píše, že ve vládnoucí Jednotné demokratické straně se mluví o možnosti milosti pro oba politiky, stávající prezident Mun Če-in se k této věci zatím veřejně nevyjádřil. V očích jihokorejské veřejnosti by šlo o sporný krok.

Výběr článků

Načítám