Článek
„Vláda se nemůže stát soudcem a demolovat majetky. Děsivý pohled na buldozer, co ničí budovu, připomíná lidem bezpráví, kde vládne síla,“ stojí ve středečním rozsudku indického nejvyššího soudu.
Případy „buldozerové spravedlnosti“ se v posledních měsících šíří hlavně ve státech ovládaných Indickou lidovou stranou (BJP) premiéra Naréndry Módího. Úřady nejčastěji uvádějí, že důvodem k tomuto kroku je hlavně nelegální konstrukce daných domů, ale experti tento argument zpochybňují a říkají, že demolice nemají žádné právní ospravedlnění, informuje BBC.
Ačkoliv bylo takto zdemolováno i několik domů hinduistických rodin, nejčastěji dávají úřady demolovat domy muslimů, a to hlavně po případech náboženského násilí nebo po protestech, uvádí indická opozice a aktivisté. Proti praktice tak napříč Indií vzniklo několik petic. BJP obvinění ze zneužívání „buldozerové spravedlnosti“ odmítá a používá ji naopak jako příklad svého tvrdého postoje proti zločinu.
Věřící v Indii pili vodu z klimatizace v chrámu, považovali ji za posvátnou
„Takto povýšené a arbitrární činy nemají v konstituční demokracii žádné místo,“ stojí ve středečním vyjádření soudu. Ten také uvedl, že by ti, „kteří vzali zákon do svých rukou“, měli být potrestáni. V případech, kdy nyní soudy shledají, že je k demolici domu důvod, úřady musí dát jeho obyvatelům patnáct dní na reakci a celý proces demolice musí být natočen. Kdo tato pravidla poruší, dopustí se pohrdání soudem.
Ačkoliv je rozhodnutí nejvyššího soudu vnímáno jako pozitivní krok k zastavení rostoucího trendu demolic, podle pozorovatelů nyní bude hlavně záležet na tom, jak bude aplikováno.