Článek
Na textu asi dvacetistránkového závěrečného dokumentu pracovalo za zavřenými dveřmi na 400 delegátů ze 120 zemí světa. "Poselství zní: teď musíme něco udělat," řekl člen jihoafrické delegace Peter Lukey.
"Silným poselstvím (zprávy) je, že je možné stabilizovat emise skleníkových plynů na takové úrovni, která nám umožní vyhnout se těžkým klimatickým změnám," dodal švédský delegát Lars Nilsson.
Také v Bangkoku se proti očekávanému závěru panelu stavěli od počátku jednání zahájených v pondělí zástupci USA a Číny. Washington a Peking uváděly, že regulační opatření k omezení skleníkových plynů by byla nákladnější a méně účinná, než vědci tvrdí. Země nakonec přistoupily v hlavních bodech na kompromis.
Oba státy, které jsou označovány za největší znečišťovatele životního prostředí, se od počátku stavěly i proti tezi, že stoupání průměrné teploty na Zemi nepůjde úplně zabránit, ani pokud by se svět rychle odklonil od pálení uhlí a investoval do efektivní spotřeby energií.
Vědci odhadují cenu za stabilizaci plynů v atmosféře
Současná koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře je asi 425 částic na milión. Vědci tvrdí, že abychom zabránili důsledkům klimatických změn, je potřeba stabilizovat koncentrace na úrovni 450 částic na milión. To by podle nich stálo kolem tří procent HDP.
"Pravděpodobnost dosažení hodnoty 450 částic na milión je téměř nemožná," tvrdí profesor Stephen Schneider ze Stanford University v Kalifornii. "Vzestup teploty o 2 až 3 stupně Celsia ovšem povede k možnému masového vymírání druhů, vážným problémům na mořských pobřežích, mizení ledovců... Musíme se zasazovat o ustálení emisních koncentrací na 450 - 550 částicích na milión, abychom měli více než 20 - 30procentní šanci změnám zabránit," dodal Schneider.
Kolik by podle vědců stálo ustálení koncentrací CO2 v atmosféře | |
Ustálení na 450 částicích na milión | asi 3 procenta světového HDP |
Ustálení na 550 částicích na milión | kolem 0,6 procenta světového HDP |
Ustálení na 650 částicích na milión | asi 0,2 procenta světového HDP |
Třetí varování
Páteční zpráva IPCC je již třetí v pořadí. První, která přisoudila globální oteplování lidské činnosti, byla zveřejněna v únoru v Paříži. [celá zpráva] V dubnu v Bruselu pak IPCC oznámil, že změny klimatu hrozí celému světu vyšším nebezpečím záplav, extrémy počasí a zvyšováním hladin oceánů. [celá zpráva] Výsledky všech tří zpráv vědci nakonec shrnou do jednoho dokumentu letos v listopadu ve Valencii.