Článek
Velitelství amerických sil v Tichomoří v prohlášení uvedlo, že tři severokorejské rakety krátkého doletu selhaly. Dvě poté, co uletěly blíže neurčenou vzdálenost; další, jak se zdá, explodovala téměř okamžitě. Žádná z nich nepředstavovala hrozbu pro Severní Ameriku ani pro americký tichomořský ostrov Guam. Všechny střely prý selhaly během letu nebo vybuchly téměř okamžitě po startu.
Úřad jihokorejského prezidenta podle agentury AP sdělil, že Severní Korea pravděpodobně testovala svůj dělostřelecký raketový systém ráže 300 milimetrů.
Jihokorejská armáda se ve svém vyjádření k události o žádném selhání nezmínila. Střely podle jejích poznatků letěly severovýchodním směrem asi 250 kilometrů. Dodala, že byly vypáleny z provincie Kangwondo, která leží u hranice mezi oběma znesvářenými zeměmi. Poté dopadly do Japonského moře u východního pobřeží KLDR, napsala agentura Reuters.
Test nebyl neúspěšný, varují odborníci
Jihokorejský expert citovaný agenturou AP uvedl, že hodnocení testu Američany a Jihokorejci nejsou v rozporu. Zmíněný severokorejský systém je totiž na hranici mezi dělostřeleckými a balistickými raketami, protože jeho střely mají vlastní pohon a jsou naváděné. Odborník rovněž varoval před tím, aby nejnovější test byl odepisován jako neúspěšný.
Japonská televize NHK oznámila, že rakety zjevně nepředstavovaly nebezpečí pro Japonsko.
Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu. Vzájemný konflikt z let 1950-1953 byl totiž ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.
OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, ale Pchjongjang od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupil.