Článek
„Nová ponorka je 67 metrů dlouhá s 6,6metrovou věží a může se ponořit do hloubky tři tisíce metrů,“ uvedl vládní zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.
Ponorka byla spatřena na satelitním snímku zachycujícím přístav u loděnice Sinpcho. Záběr poprvé zveřejnil web 38North s tím, že jde o neurčený typ podmořského plavidla.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Podle vládního zdroje jde o upravenou sovětskou ponorku řady Projekt 629 (v kódu NATO Golf). Tento typ ponorek s dieselelektrickým pohonem byl vyráběn od roku 1958 do roku 1962 a během služby trvající do roku 1990 několikrát modernizován a přestavován.
Ponorka o výtlaku 3500 tun mohla být vybavená jednostupňovými balistickými raketami R-21 s doletem 1400 km, které mohly nést tunovou hlavici. Může ale jít i o čínský derivát Projektu 629 označovaný jako 031, ze kterého Peking v 70. letech otestoval odpalování vlastních balistických střel. Tuto třídu nyní Čína nahrazuje novou řadou 032 nebo 094.
I v Severní Koreji upravená ponorka má být schopna nosit balistické rakety. „Podle analýzy satelitního záběru zveřejněného 38North bylo v loděnici Sinpcho vybudováno a spuštěno pozemní testovací zařízení pro odpalování balistických raket zpod hladiny moře,“ uvedl zdroj s tím, že budou potřeba desítky dalších testů, než se podaří dovést odpalovací zařízení do plně použitelného stavu.
O testovacím zařízení se poprvé psalo v půlce září. [celá zpráva]
Expert na zbraně Joseph S. Bermudez uvedl ve své listopadové zprávě, že Severní Korea vybudovala nové testovací zařízení pro výzkum a vývoj balistických raket odpalovaných z ponorek. Napsal, že testovací zařízení vysoké 12 metrů má betonovou základnu o rozměrech 30 krát 35 metrů.
„Bude to trvat rok nebo dva, než sever dokončí testy vertikálního odpalování raket z moře,“ řekl vojenský zdroj v Soulu s tím, že to dále zvyšuje hrozbu pro bezpečnost vzhledem k tomu, že se Pchjongjang snaží miniaturizovat své jaderné hlavice.
KLDR má víc ponorek než Jižní Korea. Odhaduje se, že jich má asi 70, včetně dvaceti podmořských člunů řady 033 (v kódu NATO Romeo) o výtlaku 1800 tun. Ty byly vyráběny v SSSR od roku 1957 do roku 1961. Spekuluje se, že by právě tyto měla nová ponorka nahradit.
Související témata:
Severní Korea klade na ponorkové zbraně značný důraz, většinou ale využívá spíše malých pobřežních nebo trpasličích ponorek, které jsou obtížně detekovatelné. Miniponorka nebo lidské torpédo zřejmě potopilo jihokorejskou korvetu Čchonan. Země ale pro své jaderné zbraně potřebuje nosiče.