Článek
Condoleezza Riceová ve čtvrtek pokračuje ve své asijské cestě, jejímž cílem je přesvědčit sousedy Severní Koreje, aby vůči ní uplatňovaly sankce, které OSN vyhlásila jako odvetu za provedení jaderného pokusu.
Po dvoudenní návštěvě Tokia šéfka americké diplomacie odletěla do Soulu, kde se sejde se svým jihokorejským a japonským kolegou k jednáním o praktickém prosazování sankcí OSN. [celá zpráva] Odtud odcestuje do Pekingu a poté do Moskvy.
Kim Čong-ila varují USA i Čína
Před dalším jaderným testem varoval opakovaně Severní Koreu ve středu i Bílý dům. Nedovolíme, aby KLDR prodávala zbraně do Íránu a al-Kajdá, citovala ABC na svých internetových stránkách Bush. V takovém případě by byl Pchjongjang "pohnán k zodpovědnosti", uvedl Bush. USA však žádná další případná opatření proti KLDR zatím nespecifikovaly.
Podle zpravodajské stanice BBC se ve čtvrtek setkal zvláštní čínský vyslanec Tchang Ťia-süan se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem, aby se ho pokusil odradit od uskutečnění dalšího jaderného testu.
Testy mohou být až čtyři
Druhého jaderného testu se začal svět obávat v posledních dnech, kdy nové satelitní snímky, ukázaly zvýšenou aktivitu na dvou jaderných střelnicích. [celá zpráva]
Podle jihokorejského poslance a člena bezpečnostního výboru parlamentu Čong Hjong-kuma však Severní Korea může chystat až tři nebo čtyři další testy.
Korejci považují jaderný test za "přirozený"
Podle BBC však v minulosti Severní Korea záměrně předstírala zvýšenou aktivitu na těchto místech, aby zvýšila diplomatický tlak na světové velmoci.
Podle citací severokorejských představitelů, které pronikly do světových médií, země považuje další jaderný test za "přirozený".
Obavy před dalším testem nevyvrátil ani Kim Čong-il, který se poprvé od jaderného testu ukázal na veřejnosti při středečních oslavách severokorejského režimu.