Článek
KLDR hlásí provedení zkoušky systému „Heil-5-23“, což je název, který podle Reuters tato země dala svým podvodním útočným dronům schopným nést jaderné zbraně.
Zkouška se měla odehrát ve vodách u východního pobřeží země. Datum testu Pchjongjang nesdělil, z dostupných zpráv není ani jasné, zda byl úspěšný.
Představitel severokorejského ministerstva obrany ve zprávě zveřejněné agenturou KCNA obvinil JIžní Koreu, Spojené státy a Japonsko z toho, že začínají „šílet“ se svými vojenskými cvičeními, a varoval před jejich „katastrofickými následky“.
KLDR provedla test nadzvukové střely středního až dlouhého doletu
„Protiraketová pozice naší armády pod vodou se dále zaokrouhluje a její různé námořní a podvodní reaktivní akce budou nadále odrazovat nepřátelské vojenské manévry námořnictva USA a jejich spojenců,“ uvedl podle KCNA v prohlášení mluvčí severokorejského ministerstva.
Země o testech útočných podvodních dronů schopných nést jaderné zbraně informovala už v minulosti, například loni v březnu, kdy měl být podle Reuters údajně poprvé testován.
Napětí na Korejském poloostrově je největší za několik posledních let. Vůdce KLDR Kim Čong-un vystupňoval testy severokorejských zbraní, zatímco USA, Jižní Korea a Japonsko posílily společné vojenské manévry.
Rostou rovněž obavy ze zbrojní spolupráce mezi KLDR a Ruskem, kterému Pchjongjang podle Západu dodává zbraně pro jeho válku proti Ukrajině.
Agentura AP tento týden informovala o společném námořním cvičení USA, Jižní Koreje a Japonska, které označila za pravděpodobně největší v historii.
Třídenní manévry, do kterých se zapojila americká letadlová loď Carl Vinson, byly součástí snahy trojice zemí o zlepšeni reakcí na hrozby ze Severní Koreje, píše Reuters.