Článek
Malajsijský nejvyšší soud podle médií 9. března rozhodl, že Severokorejec Mun Čol Mjong může být vydán do USA, kde čelí obvinění z finančních deliktů. Zatčen byl v roce 2019 poté, co jej USA obvinily z praní špinavých peněz. Podle obvinění také vydával podvodné dokumenty, které měly umožnit nelegální dovoz do KLDR. Proti extradici se Mun soudně bránil a označoval ji za politicky motivovanou.
Severokorejská diplomacie nyní krok malajsijských úřadů označila za „hanebný ” a „neodpustitelný zločin” s tím, že Malajsie nabídla Spojeným státům Severokorejce jako oběť, v rozporu s mezinárodním právem. „Krok Malajsie zničil veškeré základy bilaterálních vztahů založené na vzájemném respektování svrchovanosti,” uvedlo severokorejské ministerstvo zahraniční. Zároveň KLDR Spojené státy označila za manipulátora a strůjce incidentu a pohrozila Washingtonu, že „za to zaplatí”.
Dříve blízké vztahy mezi Malajsií a KLDR výrazně ochladly po vraždě bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una, který zemřel poté, co mu v roce 2017 na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru dvě ženy vstříkly do obličeje nervový plyn VX.
Bratr Kim Čong-una byl zavražděn otrávenou jehlou na letišti v Kuala Lumpuru
Americký ministr zahraničí Antony Blinken ve čtvrtek oznámil, že vláda prezidenta Joea Bidena v nadcházejících dnech po konzultacích se spojenci dokončí přezkum americké politiky vůči KLDR.