Článek
Šin na tiskové konferenci uvedl, že kontejnery mohou přepravit buď 3 miliony dělostřeleckých nábojů, nebo 500 tisíc kusů houfnicové munice. „Mohla by to být kombinace obojího a dá se říct, že bylo posláno minimálně několik milionů nábojů,“ cituje Šina agentura Reuters.
Stovky severokorejských muničních továren běží kvůli nedostatkům surovin a elektřiny pouze na 30 procent. Ty, které produkují munici pro Rusko, ale podle Šina fungují „naplno“. Zdroj svých informací o chodu severokorejského zbrojařského průmyslu ministr neuvedl.
Soul a Washington obviňují Pchjongjang a Moskvu z obchodování se zbraněmi, což je porušení embarga OSN. Severní Koreu také odsuzují za dodávání zbraní, které Rusko využívá ve své útočné válce proti Ukrajině. Obě země vzájemný obchod popírají, i když si veřejně přislíbily posílení vojenské spolupráce. Podle informací amerického ministerstva zahraničí přitom do Ruska od září ze Severní Koreje dorazilo již více než 10 tisíc kontejnerů s municí a s ní spojených surovin.
KLDR vypálila několik střel s plochou dráhou letu směrem do Japonského moře
Výměnou za munici Severní Korea podle Šina obdržela přibližně 9 tisíc kontejnerů se zásobami potravin, které mají stabilizovat ceny v zemi. Za sledované období prý z Ruska do Severní Koreje mířilo o 30 procent kontejnerů více než opačným směrem.
Moskevská technologická pomoc by navíc dle Šinových odhadů mohla Pchjongjangu již v březnu umožnit vypuštění dalšího satelitu. Severokorejci navíc Rusko požádaly o pomoc s leteckou technologií a s vybavením pozemní mobility. „Není jasné, kolik toho Rusko dá, ale čím závislejší na severokorejských nábojích Rusko bude, tím větších rozměrů naberou přesuny ruské technologie,“ předpověděl jihokorejský ministr.