Článek
„Tyto činy Severní Koreje jasně porušují mezinárodní právo a vážně ohrožují bezpečnost našeho lidu,“ uvedl jihokorejský sbor náčelníků štábů (JCS), podle něhož balony dopadly až do jihovýchodní provincie Jižní Kjongsang. „Důrazně varujeme Severní Koreu, aby okamžitě zastavila své nelidské a vulgární jednání,“ dodal dále štáb.
Balony podle listu The Korean Times obsahovaly různé kusy odpadu, jako jsou plastové lahve, baterie, části obuvi, a dokonce i hnůj.
Jihokorejské úřady lidem doporučily, aby se těchto předmětů nedotýkali a v případě, že je objeví, se obrátili na nejbližší vojenské či policejní orgány.
Severokorejský špionážní satelit vybuchl ve vzduchu. Jihokorejci to natočili
K podobnému incidentu došlo i v letech 2016 a 2018, tehdy ale balonů bylo méně. JCS uvedl, že lidé mohou očekávat, že Severní Korea bude v budoucnu své počínání opakovat a počty vypuštěných balonů se zvýší.
K vypuštění balonů došlo poté, co Severní Korea v neděli varovala, že v rámci „akcí proti šíření protipchjongjangských letáků“ rozptýlí po pohraničních oblastech „hromady odpadků a špíny“.
North Korea sent more than 150 balloons with garbage to South Korea - Yonhap
— NEXTA (@nexta_tv) May 29, 2024
Inside the bags tied to the balloons were plastic bottles, batteries, shoe parts and even manure.
North Korea has previously said it intends to scatter "mountains of waste paper and dirt" in border… pic.twitter.com/X3HqAXn2xb
Severokorejští přeběhlíci v Jižní Koreji a jiní aktivisté již léta posílají letáky do KLDR prostřednictvím balonů, aby pomohli povzbudit Severokorejce k případnému povstání proti režimu v Pchjongjangu, uvedl list.
Severní Korea se proti této kampani ohradila v obavách, že příliv informací zvenčí by mohl představovat hrozbu pro jejího vůdce Kim Čong-una. KLDR opakovaně vyzvala k ukončení letákové kampaně, která je dlouhodobě zdrojem napětí mezi oběma Korejemi. Ty jsou technicky stále ve válečném stavu, protože korejská válka z let 1950-1953 skončila příměřím, nikoli mírovou smlouvou.
Kromě balonů vypouští KLDR směrem do moře blízko Jižní Koreje také balistické rakety dlouhého doletu či řízené střely. K jednomu takovému incidentu došlo v půlce května, den po společném bojovém cvičení jihokorejských a amerických letounů.