Článek
Moskva a Pchjongjang v poslední době posilují vojenskou spolupráci. Už ve středu jihokorejská Národní zpravodajská služba (NIS) uvedla, že KLDR poslala loděmi a letecky do Ruska již více než deset zásilek s municí, což odpovídá milionu dělostřeleckých granátů.
Jihokorejská armáda se přitom domnívá, že součástí zbrojních dodávek z KLDR do Ruska byly kromě munice také různé typy střel, pušky, raketomety a minomety.
Spekulace o severokorejských dodávkách zbraní a munice Moskvě zesílily poté, co severokorejský diktátor Kim Čong-un navštívil v září Rusko, kde se sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a prohlédl si významná vojenská zařízení.
Tisíc kontejnerů s municí plulo z KLDR do Ruska. USA zachytily pohyb lodě
Zbraně za špionážní družici?
V říjnu americká vláda uvedla, že KLDR již dodala Rusku více než 1000 kontejnerů s vojenským vybavením a municí, které může Moskva využít ve válce na Ukrajině. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov tvrzení Západu ohledně dodávek severokorejských zbraní Rusku označil za nepodložené.
Podle jihokorejské Národní zpravodajské služby Rusko pravděpodobně poskytuje KLDR na oplátku technologickou podporu při jejích snahách vyslat do vesmíru svůj první vojenský špionážní satelit. Dva pokusy o jeho vypuštění se Severní Koreji nezdařily, podle NIS je Pchjongjang nyní v závěrečné fázi příprav na třetí pokus.
Jihokorejská armáda uvedla, že KLDR má rovněž zájem o ruské technologie, které by mohla použít ve svém jaderném programu, o stíhačky a pomoc s vytvořením systému protivzdušné obrany.