Článek
Dalším logickým krokem severokorejského diktátora Kim Čong-una by bylo rozvinout arzenál zbraní, které by mohly spolehlivě ohrožovat Spojené státy a mít kapacitu pro několik současných odpalů, řekl Pompeo.
CIA je přesvědčena, že Kimovi jde o více než o odstrašování Spojených států, aby si mohl uchovat svou moc. Arzenál by mohl použít pro svůj hlavní cíl – sjednocení obou Korejí pod svou vládou.
„Severní Korea se stále více přibližuje situaci, kdy bude Ameriku ohrožovat,“ řekl Pompeo.
Zmínil pak své někdejší výroky o tom, že KLDR je ještě několik měsíců vzdálená od toho, aby byla schopná provést jaderný útok na USA. „Chci, aby každý rozuměl, že svědomitě pracujeme, abychom zajistili, že i za rok máte pořád několik měsíců od toho, aby měli tuto schopnost,“ poznamenal.
Diplomacie nebo jiné varianty
Šéf CIA je přesvědčen, že Spojené státy nejsou vystaveny bezprostřednímu ohrožení, a zpravodajská služba nadále pracuje na tom, aby to tak zůstalo. Zdůraznil, že prezident Donald Trump je připraven učinit vše pro to, aby vojenskou akci proti Pchjongjangu nemusel zahájit.
„Záměrem prezidenta je dosáhnout řešení pomocí diplomacie. Stejně tak jsme se zároveň ujistili, že pokud usoudíme, že to není možné, tak předložíme prezidentovi širokou škálu návrhů, jak dosáhnout stanoveného cíle,“ řekl Pompeo.
Na otázku ohledně případného preventivního úderu přímo neodpověděl. „Nechám na ostatních, aby se zabývali možnostmi anebo rozumností preventivního úderu. Ze zpravodajské perspektivy se pokoušíme zajistit, aby byl prezident plně informován o všech možnostech, které by mohl chtít zvažovat,” poznamenal.
Cílem je podle něj rozumět tomu, co se děje, a identifikovat rizika spojená s každým z rozhodnutí.
Pompeo připustil, že USA nejsou ve zcela komfortní pozici: „Nejsme přesně tam, kde bychom potřebovali být, naše poslání není splněno, ale máme pracovníky po celém světě usilovně pracující, abychom se ujistili, že děláme vše, co můžeme, při podpoře americké kampaně za zpřísnění sankcí.”