Článek
Čínské odhady, které byly údajně předány americkým odborníkům, jsou vyšší než dosavadní americké prognózy. Ty se momentálně pohybují v rozmezí 10–16 jaderných bomb, napsal také WSJ.
Pchjongjang provedl již tři jaderné testy, poslední v únoru 2013. [celá zpráva]
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Odborníci se rozcházejí v názorech, jak velký pokrok totalitní KLDR učinila v programu vývoje balistických střel, které by teoreticky mohly být vybaveny jadernými hlavicemi.
Jihokorejské ministerstvo obrany podle zpráv z letošního ledna předpokládalo, že KLDR se výrazně přiblížila výrobě rakety s jadernou hlavicí. Zmenšit jadernou nálož tak, aby ji unesla střela delšího doletu, trvá podle expertů Soulu zpravidla dva až sedm let. Svou první jadernou zkoušku Severní Korea provedla před osmi lety, a mohla by tedy podle jihokorejského ministerstva tuto technologii již ovládat. Důkazy ale pro to tehdy nemělo. [celá zpráva]
Ve zprávě, kterou letos v únoru předložil Americko-korejský ústav při Škole pokročilých mezinárodních studií Johnse Hopkinse ve Washingtonu, američtí experti odhadli, že KLDR by mohla do pěti let posílit svůj jaderný arzenál na 20–100 jaderných náloží ze současných zhruba deseti a bude zřejmě schopna je umístit na rakety delšího doletu. [celá zpráva]
Stejný ústav také v dubnu uvedl, že KLDR je nutné považovat za malou jadernou mocnost. [celá zpráva]
KLDR se svým jaderným programem nijak netají. Tvrdí, že je obranný a že jeho cílem je pouze ochránit zemi před možným americkým útokem.
Čína byla dlouho hlavním spojencem KLDR, v posledních letech však stoupá napětí mezi Pekingem a Pchjongjnagem, který se odmítá jakkoli přizpůsobovat a útočil na Čínu, že tyje z KLDR. Společné obchodní zóny přestaly fungovat.
Spekuluje se o tom, že nový severokorejský vůdce Kim Čong-un se pokusí zlepšit vztahy s Moskvou. Jeho první zahraniční návštěva míří do Ruska, kde se objeví 9. května na oslavách Dne vítězství.
Jaderný program KLDR
- 9. 9. 2016 - KLDR provedla pátý jaderný test. Odpálila dosud nejsilnější nálož o síle cca deset kilotun.
- 7. 2. 2016 - Severní Korea vypustila umělou družici
- 6. 1. 2016 - KLDR provedla čtvrtý jaderný test, tvrdí, že šlo o malou vodíkovou bombu
- září 2015 - Obnovený jaderný reaktor v Jongbjonu v plném provozu.
- 20. 5. 2015 - KLDR oznámila, že zmenšila jaderné nálože, takže je může umístit do hlavic balistických raket
- 12. 2. 2013 - KLDR provedla třetí jaderný test. Nálož měla sílo šest až sedm kilotun.
- 24. 1. 2013 - KLDR pohrozila, že uskuteční třetí jaderný test.
- 21. 1. 2013 - Rada bezpečnosti OSN rozšířila sankce proti KLDR.
- 12. 12. 2012 - KLDR sama vypustila jako desátá země umělou družici. Vynesla ji raketa Unha-3, která může sloužit i jako balistická raketa.
- 13. 4. 2012 - Severní Korea se pokusila vypustit družici, raketa však několik minut po startu explodovala.
- 21. 11. 2010 - Severokorejští činitelé řekli americkému jadernému expertovi Siegfriedu Heckerovi, že v Jongbjonu instalovali 2000 centrifug na obohacování uranu.
- 12. 6. 2009 - Rada bezpečnosti OSN zpřísnila sankce proti KLDR.
- 25. 5. 2009 - KLDR provedla druhý podzemní jaderný test.
- 13. 4. 2009 - RB OSN jednomyslně odsoudila vypuštění rakety z počátku měsíce a rozšířila vůči KLDR sankce. Den poté Pchjongjang opustil šestistranná jednání o svém jaderném programu a vyhnal inspektory MAAE.
- 5. 4. 2009 - KLDR se pokusila vypustit satelit. Start rakety byl považován za test balistické střely.
- Leden 2009 - KLDR oznámila, že si zachová své jaderné zbraně tak dlouho, dokud Spojené státy budou vlastním jaderným arzenálem podporovat Jižní Koreu.
- 11. 10. 2008 - USA vyřadily Severní Koreu ze seznamu zemí podporujících terorismus.
- 27. 6. 2008 - KLDR zničila chladící věž jongbjonského reaktoru.
- 14. 7. 2007 - KLDR uzavřela hlavní jaderný komplex v Jongbjonu. Inspektoři MAAE to potvrdili o dva dny později.
- 13. 2. 2007 - Další kolo šestistranných rozhovorů skončilo dohodou: KLDR souhlasila s uzavřením komplexu v Jongbjonu a vstupem inspektorů výměnou za hospodářskou a potravinovou pomoc.
- 9. 10. 2006 - KLDR provedla první test malé jaderné nálože. Japonsko a USA pochybovaly o jeho úspěšnosti. RB OSN schválila sankce vůči KLDR.
- 5. 7. 2006 - Severní Korea provedla zkoušku několika raket včetně balistické střely Tepodong-2.
- 10. 2. 2005 - Pchjongjang oficiálně oznámil, že má jaderné zbraně, a to na sebeobranu proti snaze USA izolovat KLDR.
- 10. 1. 2003 - Severní Korea odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT).
- 21. 12. 2002 - KLDR odpečetila jaderný komplex Jongbjon a odpojila kamery Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Do konce roku vyhostila inspektory OSN.
- 17. 10. 2002 - USA oznámily, že KLDR byla pod tlakem důkazů nucena přiznat, že pokračovala řadu let v tajném programu vývoje jaderných zbraní nehledě na dohodu z roku 1994.
KLDR se už od 50. let střídavě přikláněla tu k Moskvě, tu k Pekingu – podle toho, co jí mohlo přinést více výhod.