Článek
Kim přijel do v úterý Moskvy a setkal se s Vladimirem Titovem a Igorem Morgulovem. Ruské ministerstvo po jednáních uvedlo: „Rusko kladlo důraz na potřebu uvolnit napětí na Korejském poloostrově a na vytvoření podmínek pro obnovení šestistranných rozhorů. Stabilita na Korejském poloostrově oživí spolupráci Ruska s KLDR a podpoří velké ekonomické projekty.“
Podobné rozhovory proběhly už koncem května v Pekingu, kde vicemaršál Čche Rjong-he, jenž má blízko ke Kim Čiong-unovi, uvedl, že Pchjongjang je otevřen dialogu se všemi relevantními partnery o jaderném odzbrojení. [celá zpráva]
KLDR od šestistranných jednání, kterých se účastnily také Čína, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Spojené státy, jednostranně odstoupila v roce 2008.
Ekonomická spolupráce
Jednání v Moskvě se ale týkala také ekonomické spolupráce, protože KLDR nutně potřebuje oživit ekonomiku. Rusko by rádo vybudovalo plynovod na Korejský poloostrov a hovořilo se také o napojení Transsibiřské magistrály na Transkorejskou, která by umožnila přepravovat korejské zboží do Ruska.
Ve čtvrtek Pchjongjang přistoupil na jednání s Korejskou republikou o obnovení společné průmyslové zóny v Kesongu, kterou za eskalace napětí na jaře uzavřel, když z ní stáhl všech svých 53 000 dělníků. [celá zpráva]
Poslední dění dává za pravdu, že se i za Kim Čong-una KLDR drží oblíbené Bismarkovy politiky cukru a biče. Napřed maximálně vystupňuje napětí a hrozby války, aby si vytvořila výhodnější pozice pro jednání.
Mocenské změny
V KLDR zatím dále pokračují mocenské změny. Ve středu byla podle neověřených zpráv zbavena všech funkcí poslední manželka zesnulého vůdce Kim Čong-ila Kim Ok. O post údajně přišel i její otec, který pracoval ve finančním odboru korejské strany pracujících. Kim Čong-un nebyl synem Kim Ok, která byla hlavní sekretářkou Kim Čong-ila.
Korea - související témata
O korejském konfliktu, který skončil příměřím v roce 1953, čtěte ZDE.