Článek
Kim navštívil flotilu námořnictva, které má bránit východní pobřeží země. A dohlížel, jak námořníci odpalují z hlídkové lodě „strategické“ střely s plochou dráhou letu.
Stalo se to v rámci cvičení, jehož cílem bylo „opět prověřit bojovou připravenost lodi a jejího raketového systému a naučit námořníky zručnosti při provádění útočné operace ve skutečné válce, aby loď zasáhla rychle cíl bez chyby,“ uvedla KCNA.
Kim ocenil „vysokou mobilitu, mohutnou údernou sílu a neustálou bojovou připravenost pro zvládání nenadálých situací“.
Žádná strategická zbraň
Podle fotografií s přihlížejícím Kimem byla raketa odpálena z hlídkové lodě 661, napsala agentura Jonhap. Test potvrdilo i jihokorejské ministerstvo obrany s tím, že tvrzení KCNA jsou „přehnaná a odlišná od skutečnosti“. Střely s plochou dráhou letu skutečně nelze označovat za strategické zbraně. Resort zdůraznil, že Jižní Korea a USA detekovaly znamení vztahující se k testu odpalu s předstihem a „monitorovala jej v reálném čase“.
Kim odpalu přihlížel před zahájením společného vojenského cvičení Jižní Koreje a USA s názvem Štít svobody Ulči. To začalo v pondělí a potrvá do 31. srpna. Zapojí se do něj desetitisíce vojáků. Zahrnuje i počítačové simulace a nácvik civilní obrany.
Pchjongjang opakovaně vojenská cvičení USA a Jižní Koreje označuje za provokace a přípravy na jadernou válku. Nezřídka během nich testuje své zbraně.
Poslední odpadl následoval po schůzce lídrů Japonska, Jižní Koreje a USA v Camp Davidu, které mělo upevnit spolupráci těchto zemí v bezpečnostní oblasti. Japonsko i Jižní Korea jsou hlavními spojenci Spojených států na Dálném východě, ale mají mezi sebou řadu sporů, protože Japonsko Koreu po dekády okupovalo.