Článek
Severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že Kim Čong-un je připraven vydat závěrečné nařízení, které ukončí „dlouhotrvající historii konfliktu s USA“.
„Agresoři a provokatéři budou v závěrečné bitvě (za znovusjednocení Koreje), která začne brzo, čelit hanebnému krachu a velký korejský národ přivítá zářný den národního sjednocení," stojí v prohlášení.
Jihokorejský ministr obrany Kim Pjong-kwan uvedl, že vojenská akce je jednou z možností, jak ochránit své občany.
V úterý KLDR oznámila, že obnoví veškerý provoz v jaderném zařízení v Jongbjonu. [celá zpráva]
Spojené státy poté sdělily, že neakceptují jadernou Severní Koreu.
Uzavřená průmyslová zóna
Severokorejské úřady nevydaly ve středu povolení ke vstupu stovkám jihokorejských zaměstnanců společného průmyslového podniku v otevřené zóně v Kesongu, který se nachází na území KLDR. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.
Severní Korea se rozhodla zónu zavřít kvůli posměškům jihokorejského tisku, že Pchjongjang, který hrozí válkou, nechává zónu otevřenou.
„Jihokorejská vláda hluboce lituje zákazu vstupu a naléhá, aby byl okamžitě zrušen,“ uvedlo jihokorejské ministerstvo podle BBC. Na každodenní telefonické povolení ráno marně čekalo podle ministerstva pro sjednocení 179 pracovníků z téměř tisícovky jihokorejských zaměstnanců pracujících v Kesongské průmyslové zóně.
Severní Korea ale umožní stovkám Jihokorejců, kteří už v zóně byli, vrátit se do vlasti. Přespalo jich tam přes osm set, uvedla agentura Reuters. Už se jich vrátilo 46.
Průmyslová zóna je důležitým zdrojem příjmů pro zbídačený severní stát. Obě země jej založily na začátku tohoto století jako jednu z forem spolupráce. Je tam 123 podniků a pracuje v nich na 50 000 Severokorejců a několik set manažerů z Jihu. Jih využívá levné severokorejské pracovní síly. Firmy z Jihu zaplatí ročně Severokorejcům 80 miliónů dolarů a obrat zóny je asi dvě miliardy dolarů ročně.
Sever nakonec ustoupí, tvrdí expert
Podobný krok se však nestal během periodických eskalací napětí poprvé. KLDR v minulosti v březnu 2009 nedovolila vstup jihokorejským manažerům kvůli tehdy probíhajícímu americko-jihokorejskému vojenskému cvičení, podobnému současnému. Nedávno pohrozila úplným zavřením zóny.
Expert ze Sedžonského institutu v Soulu uvedl, že KLDR nemůže v době hrozby válkou nechat společnou průmyslovou zónu otevřenou. Dodal: „Nejpozději na konci dubna, až skončí cvičení, Sever ustoupí od eskalace napětí, jak to udělal i v minulých letech. Její vzkaz je – mohu udělit velkou ránu Kesongu.“ Zaměstnávání Severokorejců pomáhá jihokorejským společnostem udržovat nízké ceny svého zboží.
Severokorejská komunistická strana o víkendu schválila strategii dalšího rozvoje, podle níž má jít posilování hospodářství ruku v ruce s dalším rozvíjením jaderného arzenálu.