Článek
Vypuštění rakety podle severokorejské tiskové agentury KCNA přihlížel vůdce KLDR Kim Čong-un. Agentura dodala, že země hodlá v blízké budoucnosti vypustit ještě další satelity.
Japonská vláda krátce před severokorejským oznámením uvedla, že KLDR odpálila „podezřelou balistickou střelu“. „I v případě, že cílem je vypuštění družice, použití balistické rakety je jasným porušením příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN,“ vzkázal podle stanice BBC japonský premiér Fumio Kišida.
Bílý dům uvedl, že se jedná o „bezostyšné porušení řady rezolucí Rady bezpečnosti OSN“. Krok Pchjongjangu „zvyšuje napětí a hrozí destabilizovat bezpečnostní situaci v regionu i mimo něj“, zdůraznila v prohlášení mluvčí Národní bezpečností rady Bílého domu Adrienne Watsonová.
Japonská vláda vydala v souvislosti s odpalem severokorejské rakety varování pro obyvatele prefektury Okinawa na jihu země a vyzvala je, aby se ukryli v budovách či podzemí. Po chvíli varování odvolala.
Pomoc se satelity nabídl i Putin
Rada bezpečnosti OSN zakázala Pchjongjangu vypouštět satelity, protože je považuje za záminku k testování severoamerické raketové technologie. O vypuštění špionážní družice se KLDR před dnešním startem pokusila letos dvakrát.
Po květnovém pokusu Jižní Korea získala část trosek a oznámila, že družice nemá „žádné vojenské využití“. Po selhání druhého pokusu v srpnu Pchjongjangská vesmírná agentura oznámila, že to zkusí znovu v říjnu, ale vypuštění špionážní družice země oznámila až nyní.
Ruský prezident Vladimir Putin v září po schůzce se severokorejským lídrem Kim Čong-unem navrhl, že by Moskva mohla pomoci Pchjongjangu mimo jiné i s konstrukcí družic, ale není jasné, zda Rusko již nějakou takovou pomoc poskytlo.