Článek
Částku zveřejnil britský list Daily Telegraph s odkazem na nespecifikované tajné dokumenty. Namísto rakety, která se krátce po startu rozlomila a spadla do moře, si mohla chudá země s asi 24 milióny obyvatel koupit 2,5 miliónu tun kukuřice a 1,4 miliónu tun rýže, poznamenal deník.
Nejmenovaný zástupce jihokorejské armády agentuře Jonhap potvrdil, že odpalovací rampa stála 400 miliónů dolarů a raketa a další zařízení dalších 450 miliónů. „Severní Korea má každoroční nedostatek 400 000 tun potravin, takže by ty peníze vyřešily problém na šest let,“ uvedl zdroj.
Světový potravinový program (WFP) mobilizoval naposledy před rokem nouzové fondy, aby dostal před žněmi jídlo k 3,5 miliónům Severokorejců, kteří se ocitli blízko smrti hladem. Tak rozsáhlé akce bylo třeba naposled v 90. letech, kdy v izolované KLDR zemřelo hladem a na nemoci spojené s nedostatkem potravy až 3,5 miliónu lidí, uvedl Daily Telegraph.
Severokorejská vláda pak loni v červnu snížil příděl obilovin na pouhých 150 gramů na osobu denně. Ačkoliv se vláda rozhodla nevšímat si černého trhu, kde lidé nabízejí k prodeji své nadbytky, mají-li nějaké, nedostatek potravin byl takový, že musely být sníženy příděly i vojákům, kteří jsou oporou režimu. Podle WFP je každé třetí dítě v KLDR podvyživené nebo nedorostlé a s podvýživou se potýká i čtvrtina těhotných a kojících žen.
Režim ale neutrácí jen za nové rakety. Podle britského deníku dá asi 50 miliónů dolarů (943 miliónů korun) za budovaný zábavní park Rungrado, kde nebude chybět bazén s cvičenými delfíny. Ve vládní čtvrti v Pchjongjangu nedávno renovovali 3000 bytů pro vládní aparát, což stálo 140 miliónů dolarů (2,6 miliardy korun).
Telegraph uvedl, že hlavním zdrojem financování takových podniků je vývoz uhlí, za který Pchjongjang v loňském roce vyinkasoval 1,14 miliardy dolarů (21,5 miliardy korun).