Článek
Uvedené množství dodané munice odpovídá zhruba tomu, co Rusko ve válce s Ukrajinou spotřebuje za dva měsíce, řekl podle agentury Reuters Joo Sang-bum, člen jihokorejského parlamentního výboru pro zpravodajské služby.
Severokorejský lídr Kim Čong-un se už v září setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na ruském Dálném východě, kde si prohlédl mimo jiné ruskou Tichomořskou flotilu a továrnu na výrobu letadel.
V polovině října Spojené státy oznámily, že KLDR podle jejich zjištění dodala Rusku více než 1000 kontejnerů s vojenským vybavením a municí, kterou může Moskva využít ve válce na Ukrajině. Severní Korea nicméně popírá, že by Rusku dodávala zbraně.
Tisíc kontejnerů s municí plulo z KLDR do Ruska. USA zachytily pohyb lodě
Snaha využít konflikt Izrael-Hamás
KLDR odmítla také zprávy některých vojenských expertů, že její zbraně byly používány ozbrojenci Hamásu v bojích proti Izraeli. Podle jihokorejských tajných služeb je ale v konfliktu na Blízkém východě Severní Korea zainteresována.
„Je také vidět, že Severní Korea se snaží využít válku mezi Izraelem a Hamásem mnoha způsoby,“ řekl Joo po brífinku NIS. „Existují náznaky, že Kim Čong-un dal příkaz hledat způsoby, jak komplexně podporovat Palestince,“ dodal jihokorejský poslanec.
Podle zprávy jihokorejské tajné služby je KLDR zároveň v závěrečné fázi příprav na další pokus o vypuštění své první špionážní družice, šance na úspěch jsou podle Soulu tentokrát vysoké. Předchozí pokusy Pchjongjangu vždy selhaly, po zatím posledním nezdaru z konce srpna KLDR avizovala, že se o další start pokusí v říjnu.
V souvislosti s nynějším dalším sblížením Ruska a KLDR se nicméně objevily spekulace, že Moskva pomůže Pchjongjangu s jeho vesmírným programem výměnou za dodávku konvenčních zbraní.