Článek
O jaký typ zbraně se jednalo, experti stále analyzují. Severokorejská média test doposud ponechala bez povšimnutí, o úspěšných obvykle informují ihned.
Pokus přišel den poté, co se v severokorejském hlavním městě Pchjongjangu konala vojenská přehlídka v rámci oslav 105. výročí narození zakladatele komunistického režimu Kim Ir-sena. Na přehlídce se objevily také nové balistické střely.
Střelu vypálili z přístavu, kde pracují s ponorkami
Televizní stanice CNN uvedla, že podle jihokorejských armádních činitelů byla raketa vystřelena z přístavu Sinpcho. Z tohoto místa vyletěla podle americké armády i balistická střela při předchozím testu před dvěma týdny; tehdy uletěla 60 kilometrů a dopadla do Japonského moře.
Severokorejská armáda podle Američanů využívá loděnice v Sinpcho k aktivitám souvisejícím s ponorkami. CNN informovala, že americké satelity tam tento měsíc zaznamenaly zvýšenou činnost. Nejmenovaný americký činitel upřesnil, že to bylo v době předchozího raketového testu.
Tichomořské velitelství USA sdělilo, že nejnovější raketa byla vystřelena v sobotu v 17:21 EST (sobota 23:21 SELČ). Vzhledem k tomu, že téměř okamžitě explodovala, je k dispozici málo údajů. Zřejmě šlo o další balistickou střelu, nicméně američtí vojenští činitelé nevěří, že by měla mezikontinentální dosah.
Jižní Korea hrozí odvetou
„Naše (jihokorejská) vláda tuto vážnou hrozbu pro Korejský poloostrov a pro celé mezinárodní společenství odsuzuje,” uvedlo v neděli v prohlášení jihokorejské ministerstvo zahraničí. Zároveň podle CNN zaznělo varování, že pokud se jednalo o test interkontinentální balistické rakety, „bude následovat trestné opatření, které severokorejské úřady nebudou s to zvládnout”.
Washington na neúspěšný severokorejský test zatím oficiálně nereagoval. Podle agentury Reuters nejmenovaný poradce Bílého domu pro zahraniční politiku, který doprovází viceprezidenta Mike Pence na jeho nynější cestě do Asie a Tichomoří, jen poznamenal, že nejde o žádné překvapení. „Předpokládali jsme to,” řekl.
Pence v neděli přiletěl do Jižní Koreje. V programu má následně návštěvy Japonska, Indonésie, Austrálie a amerického státu Havaj.
KLDR provedla předchozí test na počátku tohoto měsíce před vrcholnou schůzkou představitelů Spojených států a Číny, která je hlavním spojencem Severní Koreje. Na schůzce se jednalo také o severokorejském zbrojním programu.
Nové rakety mají dosah přes 1000 kilometrů
Podle tiskových agentur KLDR na sobotní vojenské přehlídce zřejmě ukázala nové rakety dlouhého doletu a balistické střely odpalované z ponorek s dosahem více než 1000 kilometrů. Podle expertů to naznačuje, že Severní Korea postupuje v realizaci plánu umístit své balistické střely na obtížně zaměřitelné ponorky.
Odborníci na zbraně rovněž zaznamenali, že před tribunou projelo na tahačích i několik mezikontinentálních raket podle všeho nového typu s mobilními odpalovacími rampami.