Článek
„Nezaznamenali jsme činnost v jaderném reaktoru (v Jongbjonu) od prosince 2018 do začátku července 2021,” uvádí se ve zprávě MAAE s pátečním datem. Od začátku minulého měsíce experti agentury evidují mimo jiné vypouštění chladící vody související s činností reaktoru.
Pode tiskové agentury Yonhap dorazil o víkendu do Washingtonu jihokorejský zmocněnec pro jednání o severokorejském jaderném programu No Kju-tuk. Už minulý týden jednal v Soulu americký zvláštní vyslanec pro Severní Koreu Sung Kim. „Rád bych hovořil o různých tématech týkajících se Korejského poloostrova, včetně severokorejského jaderného programu.” řekl No novinářům ve Washingtonu.
KLDR uskutečnila už šest jaderných testů
Severní Korea se v roce 1985 připojila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT), ale v lednu 2003 od ní odstoupila. Od roku 2003 se uskutečnilo několik kol šestistranných rozhovorů s KLDR, jichž se dále účastnily Jižní Korea, Japonsko, USA, Čína a Rusko. KLDR na nich oznámila, že má jadernou bombu. Rozhovory uvázly a od října 2006 provedla KLDR šest jaderných testů, při posledním v roce 2017 odpálila vodíkovou bombu.
Severní Korea odpálila jadernou bombu, dosud nejsilnější
KLDR sice v roce 2008 zbourala chladící věž v Jongbjonu výměnou za uvolnění sankcí, ale o rok později odpálila druhou jadernou nálož.
Trump a Kim podepsali historickou dohodu
O jednání o denuklearizaci KLDR se neúspěšně pokoušel bývalý prezident Donald Trump, který se třikrát setkal s lídrem KLDR Kim Čong-unem. Trump požadoval, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom byl ochoten odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Výsledkem prvního jednání v červnu 2018 v Singapuru je alespoň moratorium na další severokorejské jaderné testy a zkoušky mezikontinentálních balistických raket.