Článek
„Byl jsem informován, že Kim Čong-un zemřel minulý týden po operaci kardiovaskulárního systému. Není to jisté na 100 procent, ale můžu to říci s jistotou 99 procent,“ prohlásil Seong-ho, jenž byl letos zvolen do jihokorejského parlamentu.
Přeběhlíci z KLDR, která patří k nejizolovanějším zemím světa, jsou ceněným zdrojem informací o severokorejském režimu a často na tom na jihu vybudují svou obživu. Sepisují knihy, pořádají přednášky nebo se angažují ve veřejném životě. Informace o KLDR je živí a je obtížné poznat, kdy mluví pravdu a kdy si ji přikrášlí.
Moc by mohla převzít Kimova sestra
Vládu nad Severní Korea by mohla převzít Kimova dvatřicetiletá sestra Kim Jo-čong, která se na vládnutí dlouhodobě připravovala a Kim k ní choval důvěru.
Bude mít Severní Korea diktátorku? Sestra Kim Čong-una má šance ujmout se otěží
Kim Jo-čong to však vzhledem k ambicioznosti Kimových generálů nebude mít jednoduché a je otázkou, zda jí armádní špičky otěže moci vůbec budou chtít přenechat. „Severní Korea zápasí se složitým procesem následnictví,“ konstatoval Seong-ho s tím, že právě to by mohlo být důvodem proč severokorejský režim s oznámením smrti vůdce otálí.
Kima by mohl nahradit jeho strýc. Ještě loni byl velvyslancem v České republice
Šestatřicetiletý Kim Čong-un se naposledy objevil na veřejnosti 11. dubna. Od té doby severokorejská média pouze zveřejňují dopisy podepsané jeho jménem. Washington i Soul nicméně s odkazem na své zdroje popírají spekulace o tom, že by byl severokorejský diktátor po smrti. Všichni se ovšem shodují v tom, že je přinejmenším podivné, že země nijak neraguje na spekulace, které se ohledně zdraví Kima vyrojily.