Článek
Podle zprávy citované AFP Kim Čong-un vyměnil 97 z 218 armádních, stranických a vládních činitelů od prosince 2011, kdy po svém zesnulém otci Kim Čong-ilovi převzal vedení země. Často podle zprávy použil praktiku „degradace a vrácení na původní post“ v armádě, aby posílil kontrolu nad ozbrojenými silami.
„To znamená, že Kim úspěšně dokončil dynastické převzetí moci, a to rychleji, než se čekalo,“ řekl AFP Jang Mu-čin, profesor Soulské univerzity severokorejských studií. Kim podle jeho slov nahradil staré představitele jmenované jeho otcem relativně mladšími osobami, které jsou mu loajální.
Jihokorejská rozvědka zároveň zveřejnila vlastní zprávu, podle níž Kim zesílil snahy o vybudování vlastního kultu osobnosti. Přestože země strádá chronickým nedostatkem potravin, utratil 300 miliónů dolarů na budování staveb pro sport a volný čas v čele s nákladným lyžařským střediskem se sto kilometry tras, lanovkami a heliportem. [celá zpráva]
Jihokorejská zpráva považuje výměny za posílení Kimovy moci, i když se spekulovalo i o možnosti, že Kim nedrží skutečnou moc, protože je příliš mladý a nemá ještě dost silnou pozici, a zemi vládne klika okolo něj.
Korea - související témata
O korejském konfliktu, který skončil příměřím v roce 1953, čtěte ZDE.
Rodina Kimů vládne KLDR více než šest desetiletí. První v řadě byl zakladatel komunistické Severní Koreje Kim Ir-sen, po něm převzal vládu jeho syn Kim Čong-il a po něm nastoupil jeho nejmladší syn a Kim Ir-senův vnuk Kim Čong-un.