Článek
Severokorejský stranický list Rodong Sinmun v sobotu zveřejnil článek o boji proti korupci, ve kterém se také píše, že i když se Kim neukazuje, dál pracuje.
„Nejvyšší vůdce, soudruh Kim Čing-un pokračuje v tuto chvíli bez spánku, bez odpočinku v plnění intenzivního rozvrhu. Od počátku nemá revoluční kalendář našeho vůdce žádné volné dny, prázdniny nebo narozeniny. Naše strana při určování a uplatňování své politiky dál upřednostňuje prospěch lidu a má železnou tyč na ty, kdož škodí prospěchu lidí tím, že zneužívají moc, jsou byrokratičtí a zkorumpovaní,“ píše se v listu.
Ani tento článek ale nevyvrátil pochyby. Server NK News v pátek uvedl, že z pchjongjangského centrálního náměstí zmizely nejen oba portréty, ale také socha otce současného vůdce Kim Čong-ila. Satelitní snímky z 11. května ukazují, že byla zbořena tribuna, odkud severokorejské vedení přihlíželo přehlídkám. Uzavřena je i západní část náměstí.
Kim Čong-un se bojí koronaviru a je v izolaci, tvrdí jihokorejský ministr
Britský novinář Roy Calley připomenul, že něco takového se běžně neděje. „Naposled se to stalo, když bylo náměstí renovováno po smrti drahého vůdce (Kim Čong-ila). Předpokládám, že připravují přidání třetí sochy na náměstí,“ řekl bulváru Express. Hned dodal: „Kim Čong-un nemůže mít žádné sochy, dokud není po smrti.“ Socha Kim Čong-ila byla na náměstí přidána až po jeho smrti v roce 2011.
Další absence třetího Kima
Když se objevil 1. května Kim Čong-un na slavnostním otevření nové továrny na hnojiva po třech týdnech, kdy o sobě nedával vědět, zmiňovali někteří lidé analyzující záběry, že má Kim otlaky na zápěstí, což by mohlo naznačovat, že byl skutečně operován nebo hospitalizován, i když to Soul i Washington popíraly.
Jeho další osud však zůstává zahalen tajemstvím, jak uvedla v úterý japonská agentura Kjódó. Už 18 dní se neví nic o jeho pohybu, i když satelitní záběry zachycují přesuny jeho vlaku a lodí. Vedení Jižní Koreje ovšem tvrdí, že je naživu a v pořádku a že přebývá Wonsanu.
Kim Čong-un operaci pravděpodobně nepodstoupil, tvrdí jihokorejský zdroj
Důvodem může být epidemie koronaviru. V zemi kvůli ní byla zavedena tvrdá restriktivní opatření, lidé museli nosit roušky, ulice se dezinfikují a dál jsou zavřené hranice s Čínou a Ruskem. Až nyní se opatření uvolňují. Ruští diplomaté uvedli, že opět mohou do mnoha obchodních středisek, přitom v únoru muselo mnoho diplomatů být v karanténě.
Snaha udržet si image
Nepřítomnost Kima však může mít podle experta Amita Džaina, který byl v KLDR, ještě jeden důvod, jan napsal ve sloupku pro list India Times. Kim se nechce ukazovat v roušce, protože by to škodilo jeho image neomylného supermana, který odolá každému nebezpečí. Zmínil, že na snímcích z otevření továrny na hnojiva stál sám, neshlukovali se okolo něj vedoucí pracovníci s bločky, stáli opodál. I jeho nejbližší spolupracovníci si udržovali nezvyklý odstup.
Vůdce KLDR Kim Čong-un se objevil na veřejnosti
A náměstí může prodělávat jen běžnou revitalizaci. Socha Kim Ir-sena z ní taky párkrát zmizela - jednou, když se odstraňovalo pokrytí zlatem, a podruhé, když se měnila jeho tvář, aby vypadal starší.
Kimova absence má však dopad na Jižní Koreu, uvedl list The Financial Times. Odrazuje potenciální investory, což se ukázalo na výkyvech jihokorejských akcií. Nepřítomnost Kima srazila ceny Hyundai Elevator už v dubnu. Po zvýšení na začátku května opět klesly, přestože koronavirová krize v té době už opadala. Rosta naopak hodna firem zaměřených na vojenskou produkci jako Hanwha Aerospace, Korea Aerospace Industries a Victek.
Kimova smrt nebo jeho konec ve vedení by totiž vyvolaly velkou nestabilitu na trzích v celé oblasti včetně japonského a vietnamského. Tato informace ovšem také snižuje věrohodnost tvrzení Soulu, že Kim je v pořádku.