Článek
„Změny v životním stylu, rozšiřující se dostupnost polotovarů, reklama, vliv médií, to všechno vedlo ke změnám ve stravování,“ komentoval pro BBC příčiny Steve Wiggins, jeden z autorů studie. Dodal, že trend je rovněž důsledkem růstu příjmů v některých zemích rozvojového světa.
Lidé konzumují víc tuků, cukrů a živočišných produktů a britské středisko v té souvislosti varovalo, že se budou množit případy infarktu, mrtvice a cukrovky.
Obézní Američany dohánějí další
Zatímco v roce 1980 trpělo ve světě nadváhou 23 procent dospělých lidí, o 30 let později to bylo už 34 procent. V rozvojovém světě nyní trpí nadváhou či obezitou 904 miliónů lidí. Před 34 lety to bylo 250 miliónů lidí.
S největším nárůstem lidí s nadváhou se potýká jihovýchodní Asie (nárůst ze 7 na 22 procent). V Číně narostly počty dvojnásobně.
Ostatní regiony ale na tom nejsou o moc lépe. S dvojnásobným nárůstem má problém také Mexiko, Jihoafrická republika s třetinovým.
Největší počet dospělých lidí s nadváhou nadále žije v Severní Americe (70 procent populace). Austrálie či Jižní Amerika ale v tomto ohledu zaostávají stále méně, nadváhu tam má 63 procent obyvatel.
V České republice trpí podle webu Státního zdravotního ústavu 25 procent žen a 22 procent mužů.
Přes popsané změny trpí ve světě stovky miliónů lidí, zvláště dětí, hladem.